Ministar za rad i boračko invalidsku zaštitu Republike Srpske Danijel Еgić poručio je danas da srpski narod nikada neće odustati od pravde i kažnjavanja odgovornih za zločine nad Srbima.
Еgić je danas na Petrovačkoj cesti u mjestu Janjila u opštini Bosanski Petrovac, gdje je prisustvovao obilježavanju 29 godina od bombardovanja srpske izbjegličke kolone u pogromu "Oluja", istakao da je na ovom mjestu počinjen zločin nad civilima i da svako ko je to učinio mora biti kažnjen.
"Mi, pravi borci i organizacije koje potiču iz Odbrambeno–otadžbinskog rata, smo uvijek za kažnjavanje onoga ko je uradio zločin. Bez ikakvih skrupula, bez ikakvih opravdanja - onaj ko je učinio zločin, treba da za to odgovara", rekao je Еgić, koji se kao 18-godišnji regrut JNA zatekao početkom 90-tih u Kninu.
Hrvatska avijacija ubila je na današnji dan 1995. godine najmanje 12 ljudi, među kojima i četvoro djece.
Zločinačka vojno-policijska akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.
Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.
Prema podacima "Veritasa", tokom "Oluje" iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od kojih je 1.236 ili 65 odsto civila, a među njima tri četvrtine onih koji su u tom trenutku bili stariji od 60 godina.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine "Oluju" okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.