Tražimo da se zaposlenima u prosvjeti i kulturi izjednače platni koeficijenti sa onima drugih budžetskih korisnika.
Dugogodišnji je to zahtjev Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske.
Rok da se ovaj posao završi bio je kraj prošle godine, na osnovu memoranduma iz decembra 2017. godine.
Sindikat od zahtejva ne odustaje.
"Tražimo pregovre sa Vladom Srpske. Ministarstvo prosvjete i kulture nije prihvatilo zahtjeve za pregovore. Vjerujem da ćemo u narednom periodu obaviti taj razgovor i pregovorima doći do najboljih rješenja. Ukoliko resorna ministarstva i Vlada ne ispune naše zahtjeve na raspolaganju su nam svi oblici sindikalne borbe", kaže Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture.
Oko 15.000 zaposlenih sa visokom stručnom spremom u osnovnim i srednjim školama, visokoškolskim ustanovama, kao i u nauci i kulturi Srpske, godinama primaju platu manju od 250 do 300 KM u odnosu na ostale korisnike budžeta.
Među njima je i Miloš Kolundžija, profesor u banjalučkoj Ugostiteljskoj školi.
"Ta razlika je poražavajuća. Razlika je ogromna i nije ujednačen taj koeficijent već pet godina. Ono što će biti veliki problem, a to je odliv kvalitetnog kadra iz prosvjete u javne službe, upravo zbog te razlike", naveo je Miloš.
Razlike ne smije i ne treba biti, poručuju iz Sindikata obrazovanja, nauke i kulture.
Njihova računica kaže da su profesori manje plaćeni od najslabije plaćenog službenika sa visokom stručnom spremom u organima uprave i javnim službama Srpske.
Koliko je realno da se ostvare sindikalni zahtjevi i kada, pitanje je koje smo preko saradnika postavili Željki Stojičić, ministru prosvjete i kulture.
Međutim, ostali smo bez odgovora.
Ministarka Stojičić nije željela stati pred našu kameru.