Inostrani član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/ Jelena Guskova ocijenila je da je Srpska od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma jačala i da je postala snažan oslonac srpstva na Balkanu.
- Republika Srpska misli o Srbima u Srbiji, na Kosovu i Metohiji, Sjevernoj Makedoniji, Rumuniji, Mađarskoj, Albaniji... Vidjela sam i osjetila kako Republika Srpska brine o svima. Ona je srž srpstva na Balkanu - izjavila je Guskova Srni, povodom predstojećeg Dana Republike - 9. januara i 31 rođendana Srpske.
Ona je navela da je najteži period bio kada su postojale namjere da se ukine Republike Srpska, ali je sačuvana voljom naroda.
- Čini mi se da je najteži period bio 1994. i 1995. godine, naročito kada su pisali Dejton. Na zapadu su računali da Republika Srpska neće izdržati, da će za pola godine postati dio jedinstvene muslimanske BiH - smatra Guskova.
Ona je navela da je vidljiva snaga srpskog naroda, što se ogleda u zaštiti sopstvenih interesa i željom za samostalnim odlučivanjem i donošenjem odluka.
- Bez potčinjavanja EU i naročito Vašingtonu. Srpski narod treba da odluči, sa kim da živi, sa svima u miru, to je tačno, ali na koji način. Dokaz tih dobronamjernih želja je postojanje Republike Srpske - istakla je Guskova, koja je i rukovodilac Centra za izučavanje savremene balkanske krize Instituta za slavistiku Ruske akademije nauka.
Govoreći o odnosu sa Ruskom Federacijom, ona je istakla da je ponosna na saradnju, jer Rusija nema drugog oslonca osim Srba na Balkanu.
- To je jedna vrlo dobra osobina Srba, čim se nešto dešava sa Rusijom oni stanu u našu odbranu što nije bio uvijek slučaj sa ruske strane kada je bio /Boris/ Јelcinj, nisu oni to radili. Međutim, Srbi i na to ne obraćaju pažnju znajući da imamo zajedničku budućnost - smatra Guskova.
Republika Srpska će 9. januara proslaviti Dan Republike i 31 godina postojanja.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Јugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.