Sabornost i ponos pred zajedničko obilježavanje Dana državnosti Republike Srpske i Srbije ponovo smetaju bošnjačkim političarima. Ne mogu Ćamil Duraković i Denis Bećirović da se pomire sa činjenicom da će i noga srpskog predsjednika Aleksandra Vučića kročiti u Banjaluku na Sretenje, pa jedinstvenu proslavu najvažnijeg datuma u srpskoj istoriji nazivaju udarom na Dejton. A udar na Dejton je upravo to što bi bošnjački političari da zabrane srpskom narodu obilježavanje ključnog istorijskog događaja na svojoj teritoriji - jedinstvena je i poruka iz Republike Srpske.
"Jasno pokazuje koliko su oni ljudi bez identiteta. Ponovo dolazimo do istorijskih činjenica da su Srbi narod koji postoji vijekovima, a da su oni ti koji su otišli od nas i pokušali da naprave novu naciju, novi narod, novu vjeru, a u svemu tome su se pokazali kao veliki nesposobnjakovići", rekla je Sanja Vulić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
"Suludo od strane bošnjačkih političara. Sve što se veže za Srbe i srpsku istoriju njima očigledno predstavlja problem i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dovoditi u kontekst srpsku revoluciju i Dejtonski mirovni sporazum je nemoguće u istorijskom i političkom smislu", rekao je Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
Nije nikakva tajna da je zajednički cilj ustanovljen u Deklaraciji svesrpskog sabora očuvanje interesa srpskog narodna gdje god se nalazio, naročito u vremenu dok se među Srbima pokušavaju izazvati sukobi. Takav značaj, koji toliko teško padao podaničkom entitetu, okupio je u Republici Srpskoj i vlast i opoziciju.
"Potpuno besmislena, bespotrebna i loša rekcija koja dolazi iz Federacije, ne po prvi put. To se dešava dosta puta u posljednje vrijeme. Ja mislim da oni trebaju shvatiti da na taj način samo prave štetu sebi i prave štetu dejtonskoj BiH", rekao je Branislav Borenović, poslanik PDP-a u PD PS BiH.
Jedinstveno obilježavanje Dana državnosti samo je jedan od zaključaka sa Svesrpskog sabora. Baš kao što je i zamišljeno, uz zastavu i himnu Srpske i Srbije proslaviće se s obje strane Drine.