Donošenjem zakona o nepokretnoj imovini, Republika Srpska štiti svoju imovinu, poruka je iz Narodne skupštine. Riječ je o nepokretnoj imovini koja služi kao sredstvo vršenja i sprovođenja javne vlasti.
"Ustavni osnov za donošenje ovog Zakona uređen je u amandmanu 32 tačka 6 i 18 član 68 Ustava Republike Srpske kojim je propisano da Republika uređuje i obezbjeđuje, između ostalog, svojinske i obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine, i u članu 70 stav 1 tačka 2 Ustava kojim je propisano da NSRS donosi zakone, druge potpise i opšte akte, ali da nije donesen zakon koji precizno definiše nepokretnu imovinu koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti", kaže v.d. direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove Dragan Stanković.
Da se zaštiti imovina nema drugog načina odim donošenja ovog zakona poruka je predsjednika Narodne skupštine. Nenad Stevandić kaže da ovo nije zakon koji treba da posluži da se razjedini vlast i opozicija.
"Zaštititi uknjiženu imovinu i zaštititi ljude koji to rade, pa ima li išta vrjednije od toga? Šta je državotvornije od toga da Republika Srpska čuva svoju imovinu", kaže Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
Opoziciji očigledno mnogo toga nije jasno. Kažu, vlast je pokazala da prihvata Kristijana Šmita za visokog predstavnika. Argument za to im je po starom običaju pratnja koju je Šmit imao kada je dolazio u Banjaluku. Po svemu sudeći zaboravljaju s kim se tada sastao.
“Policijska zaštita Šmitu data po zahtjevu koji je stigao iz OHR, a ne po nekoj našoj procjeni, naših službi. E sada to imate i ovdje: mi ne priznajemo Šmita – ok, mi ne priznajemo Šmita, Šmit poništi zakon, vi donesete zakon i usvojite ga ovdje ponovo", kaže šef poslaničkog Kluba PDP-a u NSRS Igor Crnadak.
“Jednom je dolazio u Gradsku upravu Banjaluka, gdje gradonačelnik dolazi iz PDP-a. Jednom je dolazio u Agenciju za lijekove BiH, gdje je director iz PDP-a. Jednom je dolazio u sjedište političke organizacije PDP-a. Tako da, svaki put kada je dolazio je i nalazio se sa ljudima upravo iz PDP-a. Ljudi iz PDP-a su priznali Šmita", kaže Denis Šulić, poslanik SNSD-a u NSRS.
“Ove zakone mi ne pišemo zato što je to visoki predstavnik kao odgovor na njega. Imali smo nekoliko skupštinskih zaključaka u ranijim periodima. Ovo je rezultat na odluku Ustavnog suda”, kaže Stevandić.
Predstavnici Bošnjaka opet tumače Ustav po svom nahođenju. Tvrde da ovo pitanje nije u nadležnosti republičkog Parlamenta.
"Kršimo Ustav BiH, odnosno ne priznajemo odluke Ustavnog suda BiH koje su po istim tim dokumentima konačne i obavezujuće", kaže Ramiz Salkić, poslanik PZD u NSRS.
Po Dejtonu BiH nema imovinu, tu su stvari jasne, kaže lider NPS-a.
“Jedno je jasno: ova vlast će biti odgovorna. Mi ćemo štititi imovinu Republike Srpske i nikada nećemo dopustiti da se bilo koji dio imovine Republike Srpske uknjiži na nivou BiH", kaže Darko Banjac, poslanik NPS-a u NSRS.
Imovina je, kako kažu iz vladajuće koalicije, najvažnije pitanje za Republiku Srpsku. Raspolaganje imovinom, poručuju definitivno u nadležnosti Srpske.