Sramno, tako odluku Ustavnog suda o privremenoj mjeri stavljanja van snage Zakona o nepokretnoj imovini Srpske, ocjenjuje predsjednik. U odluci, kaže Milorad Dodik nema ničega pravnog. U pripremi je poručuje, novi zakon. Popuštanja nema.
"Imovina koja je pripadala Srpskoj svih ovih decenija od njenoga osnivanja do danas pripadaće i dalje. Mi ćemo se boriti a dalje, pripremamo odmah novi zakon i mi ćemo taj novi zakon ponovo donijeti prije nego Ustavni sud, ovaj koji hoće da poništi poništava, ali to je način naše borbe za to i mi odustati nećemo", rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
Svojim odlukama Ustavni sud je urušio vladavinu prava u BiH, a od pravne države napravio lakrdiju, kaže Željka Cvijanović. To je institucija koja je doprinijela razdoru BiH, odavno su izgubili bilo kakav kredibilitet s obzirom na to da presude u kontinuitetu donose po političkim nalozima, a ne pravnim kriterijumima.
"On umjesto da štiti ustavnost, kreira nova pravila, a što se tiče stranih sudija, teško je vjerovati da su ikada i pročitali Ustav BiH. Imovina nedvosmisleno pripada i pripadaće Republici Srpskoj. Ne postoji autoritet koji to može da ospori, kao što ne postoji slovo u Ustavu koje govori drukčije od toga", rekla je Željka Cvijanović, predsjedavajući i srpski član Predsjedništva BiH.
Po ko zna koji put Ustani sud je pokazao da je produžena ruka interesa određenih krugova međunarodne zajednice, jasan je premijer Srpske. Ovakvim postupanjem ne gradi se BiH, kako u Sarajevu misle, kaže Radovan Višković.
"Kad je riječ o Ustavnom sudu, ništa nas više ne može iznenaditi, pa i kad, samo četiri dana nakon navodnog visokog predstavnika, donose praktično identičnu odluku, ovaj put samo upakovanu u pravnu formu", rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
Ustavni sud je na ovaj način pokušao da ispravi brljotinu Kristijana Šmita, čime ga je ponizio smatra Nenad Stevandić. Zakon će kaže biti usvojen u drugom obliku. Federacija kaže nikada nije promijenila zakon o šumama i šumskom zemljištu već ga primjenjuje 14 godina uprkos odlukama Ustavnog Suda.
"Republika Srpska nakon što bude bilo koja odluka donesena od Ustavnog suda zakazuje sjednicu NSRS mijenja zakon čuvajući vlasništvo Republike Srpske. Da li je noramlno da neko ko ne drži pravni kontinuitet odlluka i koji ne donosi nove zakone bez obzira što su proglašeni neustavnim bude pošteđen i odluka i opservacija nelegalnog visokog predstavnika", rekao je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Da je Kristijan Šmit u sve upetljao prste govori i podatak da je početkom sedmice objavio da je suspendovao primjenu Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u Republici Srpskoj.