Brisel

Izvještaj Еvropske komisije pun netačnih navoda

  • Izvor: ATV
  • 04.11.2024. 19:15

Izvještaj Еvropske komisije je pun netačnih navoda, zlonamjeran je, kaže za ATV ministar za evropske integracije.

U pisaniji o BiH koja je stigla iz Brisela je Republika Srpska označena kao remetilački faktor i kritikovana zbog, kako piše, secesionističke politike. Poruke da o tome nema govora i da striktno treba da se poštuje Dejtonski mirovni sporazum oni, izgleda, ignorišu. Banjaluka, vrlo jasno, kaže jedno, Brisel čuje nešto potpuno deseto. 

"Na tome što Republike Srpska insistira da se izborni proces vrati u legalne tokove to je, zamislite, podrivanje BiH“, kaže ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić.

A nije im podrivanje BiH to što je stranac nametnuo izborni zakon. Kolonijalna uprava im je u redu a to što su Šmit i njegova kancelarija nespojivi sa evropskim putem, izgleda, nikom ništa. Pa još su se ostrvili u Izvještaju na Srpsku zbog, napisali su u Briselu, nepoštovanja odluka Ustavnog suda BiH. Strašno je da imate strane sudije a da evropski put, ko fol, najnormalnije ide. 

"Podsjećam da je Еvropska komisija u 14 ključnih prioriteta koje je stavila pred BiH, stavila i rješavanje stranih sudija a u ovom izvještaju je zaboravila to da pomene i to je sama kontradiktornost u ovom Izvještaju. Kao da nije sastavljan u Briselu već u Sarajevu“, dodaje ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić.

Ni galamdžijski opozicionar Nebojša Vukanović nema lijepe riječi za Еvropsku komisiju, međutim, njegovo nezadovoljstvo nije zbog toga što se Srpska optužuje u Izvještaju. On se ljuti na njih jer je umislio da Brisel podržava vlasti Srpske. 

"Oni očigledno neće da izgube svoje vjerne igrače u koje su mnogo uložili“, kaže narodni poslanik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.

O ulaganjima stranaca u opoziciju odavno se priča, ali to sad nije tema. Izvještaj Еvropske komisije je u kontradiktornosti sa njihovim stavovima, kaže narodni poslanik Srđan Mazalica. I on misli da se piše u Sarajevu. Jedan od prioriteta im je da strane sudije odu a kad Srpska predloži takav zakon, onda se digne kuka i motika. 

"To je nešto što je ЕU tražila u svojih 14 prioriteta, ne navodi se više ni kao problem. Odluke Ustavnog suda i njihovo neprovođenje optužuje se Srpska a Ustavni nije ispoštovao svoja neka pravila poput kvoruma iz Srpske ali ni to nisu naveli“, rekao je narodni poslanik SNSD-a Srđan Mazalica.

Iz Republike Srpske i poruka da je spremna za evropski put ali pod uslovom da je na tom putu vidljiva onoliko koliko i u Ustavu. Ništa više se od toga ne traži, ali, izgleda da se ni to ne može dobiti. 

Pratite nas i putem Vibera