Politički analitičar Obrad Kesić kaže da je sastanak Dodika i Putina prevazišao očekivanja i da ga je iznenadila prisnost predsjednika Rusije.
"Putin je bio prisniji nego što sam očekivao. Poruke koje je slao nisu upućene samo srpskom članu Predsjedništva BiH nego i srpskom narodu. Vidi se da postoji bliskost i indikacije da je to mnogo više od obične politike. Vidjeli smo i pozaciji na kojoj su sjedili. Sigurno nije slučajno. Da se pokaže i simbolično da postoji bliskost Rusije i Republike Srpske, ruskog i srpskog naroda. Strah koji postoji od Njemačke do Grčke, da neće biti dovoljno energenata ove zime i da će industrija da doživi velike gubitke. Da će građani imati veće teškoće da plaćaju mjesečne račune. Možemo imati zaključak da je glavna tema razgovora Putina i Dodika o energetici od velikog značaja ne samo za Republiku Srpsku nego i BiH", kaže Kesić.
To što je Putin Dodiku zažlio uspjeh na izborima Kesić kaže da je neobično i da će neki to protumačiti kao miješanje u tuđe izbore.
"Mi smo imali i direktnije poruke od stranih diplomata koji nemaju ni malo straha da će se doživjeti da se oni miješaju", kaže Kesić.
On ističe da je ovo izuzetno važno za Dodika da je dobio ličnu podršku Vladimira Putina jer on uživa veliko povjerenje među Srbima, ne samo u Republici Srpskoj nego i Srbiji.
"Obraćanje predsjednika Vučića u Njujorku i poruku koju je on poslao možemo da vidimo da je to timski rat. Sa jedne strane Dodika koji je u Moskvi iznio ne samo stavove vezane za Republiku Srpsku, nego generalni interes srpskog naroda da sačuva poziciju neutralnosti. To se vidi i u govoru predsjednika Vučića da je to od najvećeg interesa. Kada bi političari koji predvode srpske narod morali da se priklone jednoj strani, izgubili bi vrijednost koju trenutno imamo. Kada bi se stavili u poziciju da budemo poslušni i da radimo sve što se traži iz Brisela ili Vašingtona, tretirali bi srpski narod sa manje poštovanja i bili bi prioritetu ispod Albanaca na KiM", rekao je Kesić.
Timski rad Srbije i Republike Srpske otvara prostor za srpski narod i stvara bolju atmosferu, ističe Kesić i naglašava da ovo otvara mogućnost da kroz neutralnost gradimo dobre odnose sa drugim državama.
"Da postoje sankcije BiH Rusiji, mislim da ne bi ni bilo sastanka. Drugo mislim da bi to onda bila i tema razgovora. Ne bi Rusija ispustila priliku da pošalje političku poruku zbog toga. Jednostavno, takve su poruke poslate Hrvatskoj i drugim zemljama Balkana. To što je pozitivna poruka poslata za Republiku Srpsku i BiHm, to govori o uspjehu, ne samo ove posjete, nego svega što je urađeno prije posjete. Postoji dobra politika, postoji odlučnost da se ne stavimo u jedan rat, ali ipak ne možemo mi prema svemu što smo preživjeli i što smo kolektivno bili na meti sankcija i izolacija, da se spustimo na nivo i kažemo da sve to nije bitno", kaže Kesić.
On poručuje da kada bi Srbi uveli sankcije Rusiji, spustili bi se na nivo istih onih koji su uvodili sankcije Jugoslaviji devedesetih godina.