Osim temperaturnih padaju i rekordi u potrošnji struje, klime i ostali uređaji za rashlađivanje ovih dana se ne gase. Preznojavaju se i u Еlektroprivredi Srpske, struja se troši a proizvodnja nije na zavidnom nivou.
"Maj, jun, jul uvozimo električnu energiju u avgustu ćemo imati nešto za izvoz, opet mjesec septembar vjerovatno ćemo nešto uvoziti, tako da ćemo opet taj kišni period krajem godine, zadnji kvartal gdje se nadamo da će se popraviti hidrologija na našim hidroelektranama", kaže Ivan Koprivica, izvršni direktor za tehničke poslove ЕRS-a.
Hidrologija je loša. Bočac je najviše zakazao i ostvario tek 56% proizvodnje, dobrih rezultata nema ni u Višegradu, oni su na 80%. Kada su u pitanju hidroelektrane punom parom radi samo ona na krajnjem jugu, mada je nivo vode u u bilećkoj akumulaciji iz dana u dan sve manji. HЕT je za sada prebacio plan.
"Sa proizvodnjom koju smo ostvarili i vodom koju imamo u akumulaciji mi možemo i da ne padne kiša ostvariti naš plan skoro 90% što je za ovu godinu više nego dobro", kaže Duško Vujović, rukovodilac za upravljanje proizvodnjom u HЕT-u.
Na sve probleme, u termoelektranama traju i remontne aktivnosti. Ugljevik je završen i tamo se struja proizvodi pouzdano. Gacko zbog remonta nije na mreži, biće oko 10 avgusta.
Bez obzira na probleme energo čelnici građanima poručuju da ne brinu i da struje neće zafaliti. Ipak priznaju da oni brinu da se energo kolaps u regionu može ponoviti, ali kažu na to se ne može uticati.