64 stručna savjetnika – toliko ih ima u Vladi Republike Srpske. Od toga 11 u Kabinetu premijera i Generalnom sekretarijatu, ostalo po ministarstvima. U samo dva ministarstva ima ih 20.
Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju i ministar unutrašnjih poslova shvatili su kroz sistematizaciju da im je za obavljanje posla potreban savjet od po 10 stručnjaka. Ostalima je u prosjeku potrebno po četiri stručna savjetnika.
Morali su da ispune određene kriterijume.
“Stručni savjetnik - IV kategorija - uslovi: VII stepen stručne spreme, odgovarajuća školska sprema, odgovarajućeg smjera, najmanje dvije (2) godine radnog iskustva u traženom stepenu obrazovanja i položen stručni ispit za rad u republičkim organima uprave", kažu iz Agencije za državnu upravu.
Da li su najstručniji nije poznato, ali jeste to da najviše pritužbi stiže na taj račun. Koruptivne radnje osnovna su karakteristika svih konkursa u državnoj upravi.
"Kandidati često upravo to ističu da iako su kvalifikovaniji, manje kvalifikovani kandidati dobiju veći broj bodova upravo putem intervjua. Takođe, u vezi s tim je čest slučaj da kandidati unaprijed se jave, dakle dok je konkursna procedura još u toku, jave se i kažu koji će kandidat unaprijed biti primljen. Naša iskustva, takođe, pokazuju da se na javnim konkursima najčešće javljaju jedan ili dva kandidata, dakle jedan od onih za koje se zna da će proći i eventualno neko ko nema takvih saznanja", kaže Damjan Ožegović, “Transparency international”.
Nažalost, takve primjedbe često su se mogle čuti na račun Vlade Srpske. Spočitavalo im se da su neki i preko noći, iz diskoteke, bez konkursa, došli do posla u ministarstvima. Za neke zaposlene su u javnost isplivale informacije i da nemaju radnog iskustva, ali ni ostalih kvalifikacija. Veza i dobar izgled, a ne stručnost, prema mišljenju građana, takvi su kriterijumi za zapošljavanje na ovim radnim mjestima.
"Sve je to namješteno, pustite kraju. Ako imaš nekoga, on te ugura, da prostiš, i to je to.”
-Stranačka pripadnost.”
-Dobiju inače vezom i tako. Oni nemaju konkursa, samo primaju kako ko hoće i tako je to", kažu građani.
Zato se, smatraju građani, mladi sve manje odlučuju prijaviti na konkurse čiji se krajnji ishod unaprijed zna.