Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave odslikava stanje duha srpske nacije, težnje i ideala kojima srpski narod stremi i to zahvaljujući vizionarstvu i smjelosti dva srpska predsjednika - Srpske Milorada Dodika i Srbije Aleksandra Vučića, rekao je Srni poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić.
Kojić je podsjetio da je srpski narod oduvijek tragao za jedinstvom i slogom i da je u raznim istorijskim /ne/prilikama branio teško sticanu slobodu i ponosno isticao nacionalni barjak crveno-plavo-bijele boje.
Iako su ove vrijednosti utkane u srž srpskog naroda, Kojić ističe da su bile potrebne decenije narodnog sabiranja i razvoja nacionalne svijesti da bi Srbi napokon dobili praznik posvećen srpskom jedinstvu, slobodi i nacionalnoj zastavi.
- A jedinstvu i slozi stremili smo vijekovima. Pomenuću samo događaj od 2. jula 1876. godine kada je objavljen `Proglas bosanskom narodu` kojim se tadašnja Bosna, odnosno krajiški, posavski i podrinski srezovi i opštine sa srpskom većinom prisajedinjuju Kneževini Srbiji - pojasnio je Kojić i dodao da je želja za jedinstvom postojala oduvijek.
Kojić je naglasio da je ta želja doživjela svoj procvat na Svesrpskom saboru u Beogradu, na kojem je usvojena i Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
- Vjerovatno nismo u mogućnosti da još rezonujemo sve pozitivne efekte ni uspostavljenog praznika, ni Svesrpskog sabora ili Svesrpske deklaracije. Vrijeme će biti najbolji sudija ovih ujedinjujućih elemenata za srpski narod - poručio je Kojić.
On je naveo da je srpski narod u 20. vijeku preživio genocid, ujedinjavanje i razjedinjavanje, ubistvo kralja, NATO agresije i sankcije.
- Bio je to vijek patnje i lutanja. Međutim, taj 20. vijek započeo je probojem Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine, a ostaće upamćeno da srpsku pješadiju, koja je jurila da oslobodi sve srpske krajeve, nije mogla da sustigne ni francuska konjica. Tolika je bila želja i volja za slobodom! - rekao je Kojić.
On je dodao da se ista želja i volja za slobodom probudila i krajem tog vijeka zapadno od Drine.
- Osnovana je, pravno utemeljena i odbranjena Republika Srpska, najmlađa srpska država. Proboj Solunskog fronta i oslobođenje svih prostora na kojima su Srbi živjeli početkom vijeka i odbrana Republike Srpske krajem vijeka, dvije su najveće pobjede srpskog naroda - napomenuo je Kojić.
On je konstatovao da biti poslanik i predstavnik Republike Srpske danas u Sarajevu nije mnogo drugačije nego nekada Petru Kočiću.
- /Ne/prilike koje su i za Kočićevog života nadvijale naše nebo i danas "vedre i oblače" - rekao je Kojić.
On ističe da je srpski narod danas ponosan na ujedinjenje, ne mrzeći nikoga i ne želeći zlo nikome, te poručio da BiH može biti dejtonska ili je ne može biti.
- Sabirajući se, mi nikome ne oduzimamo ništa, već naprotiv, želimo svima miran život i opšti napredak. Ali nećemo nikome ni dozvoliti da nam uskrati pravo da slavimo naše praznike, da se okupljamo i da živimo za našu Republiku Srpsku i za našu Srbiju! - zaključio je Kojić.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave državni je praznik koji se 15. septembra praznuje u Srbiji i Republici Srpskoj.
Taj praznik je simbolično ustanovljen na dan kada se obilježava proboj Solunskog fronta, a praznuje se od 2020. godine.
Ideju o tom zajedničkom prazniku Srbije i Srpske dali su rukovodioci Srbije Aleksandar Vučić i Ana Brnabić u dogovoru sa rukovodstvom Republike Srpske, predvođenim Miloradom Dodikom.
Vlada Srpske usvojila je na sjednici 10. septembra 2020. zaključak o praznovanju Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, čime je ovaj praznik ozvaničen u Srpskoj.
Dan kasnije, 11. septembra, i Vlada Srbije je donijela zaključak da se ovaj praznik zvanično proslavlja na teritoriji Srbije.
Cilj uspostavljanja Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave jeste osnaživanje jedinstva između srpskog naroda u Srbiji i Srpskoj, te jačanje kulta nacionalne zastave.