Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac poručio je ministru odbrane Zukanu Helezu da zapaljive i ratnohuškačke izjave, kao i medijsko zveckanje oružjem i prijetnje ratom, kojima on i većina drugih bošnjačkih političara ovih dana zasipaju sarajevske medije, mogu i trebaju biti predmet rada pravosudnih institucija.
“Ministru Helezu treba da kažemo da se institucije Republike Srpske i politička i institucionalna borba Srba za Ustavom i Dejtonskim sporazumom garantovana prava ne mogu uhapsiti, niti procesuirati. Ali, ono što treba kažnjavati jesu lažne i ratnohuškačke izjave, koje Helez gotovo svakodnevno ispaljuje, a zbog kojih je već krivično gonjen i procesuiran”, upozorio je Košarac.
On je naglasio da Republika Srpska i njene institucije imaju pravo da se na legalan i legitiman način bore protiv neustavnih i protivpravnih odluka, koje Ustavni sud BiH donosi na štetu srpskog naroda i Republike Srpske.
“Ustavni sud BiH jedina je institucija u BiH u kojoj predstavnici jednog naroda, zajedno sa strancima, mogu preglasati predstavnike druga dva konstitutivna naroda. Tu činjenicu stranci i Bošnjaci ozbiljno su zloupotrebljavali na štetu Republike Srpske i srpskog naroda i mi to hoćemo da spriječimo i promijenimo na institucionalan i zakonit način. Takvim radnjama se sudi samo u inkvizitorskim i totalitarnim režimima, kakve bi, očito, Helez i stranci koji ga kontrolišu htjeli da nametnu Srbima i Republici Srpskoj”, rekao je Košarac.
On je poručio da medijsko zveckanje oružjem, prijetnje ratom i prizivanje sankcija i stranog intervencionizma nikada u BiH nisu rješavala sporna pitanja.
“Plan A Republike Srpske jeste da ponudimo i usvojimo zakon o Ustavnom sudu BiH u kojem ne bi više bilo stranih sudija i u kome se odluke ne bi mogle donositi bez saglasnosti predstavnika srpskog naroda. Zahtjev da strane sudije odu iz Ustavnog suda BiH ima i EU, a mi, dodatno, želimo da spriječimo preglasavanje i zloupotrebu Ustavnog suda BiH u političke svrhe. Za razliku od Helezovih opasnih i besmislenih planova, plan B Republike Srpske je da nastavimo političku i institucionalnu borbu do ostvarenja naših ciljeva i unutar 50.000 i unutar 25.000 kvadratnih kilometara”, zaključio je Košarac.