Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da Srpska poziva na dijalog i da nema nikakav dokument koji se zove bilo kakvo razdruživanje ili bilo kakva secesija.
Kovačević je rekao da Republika Srpska ima dokument koji je privremeno povučen iz Narodne skupštine, Sporazum o regulisanju odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu s Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima.
- To je nešto što je potpuno legalno, na šta Republika Srpska apsolutno ima pravo, nešto što je u skladu sa Dejtonskim sporazumom i nešto što je, opet, poziv na dijalog - izjavio je Kovačević za TV Tanjug.
On je dodao da su narodni poslanici u Narodnoj skupštini uputili taj prijedlog u proceduru pa su tražili da on privremeno bude povučen sa dnevnog reda.
- Koliko ja imam informacije, radi se o tome da oni još prikupljaju neke potrebne informacije. Rade se još određene analize u vezi sa kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer se ta kompletna priča zasniva na tome da je frapantno kršen Dejtonski sporazum, Ustav BiH, ustavni poredak, da su narušavana prava srpskog naroda, da je srpski narod u BiH ugnjetavan - naveo je Kovačević.
Prema njegovim riječima, ovo je sada pokušaj da se putem dijaloga dođe do održivog rješenja i za Republiku Srpsku i za Federaciju BiH, pa i za BiH.
Kovačević je podsjetio da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik mnogo puta govorio o tome na koji način su kršena prava Republike Srpske i srpskog konstitutivnog naroda.
On je dodao da je nedavno i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govorio i medijima dostavio analizu o tome na koji način su ilegalno otimana garantovana prava srpskog naroda i Republike Srpske u skladu sa međunarodnim ugovorom kakav je Dejtonski sporazum, koji je, između ostalog, potpisala i Srbija, a koji su garantovali i SAD, i Ruska Federacija, i ЕU, i Njemačka i Francuska, i Velika Britanija.
- Nama su decenijama otimana ilegalno naša međunarodnom ugovorom zagarantovana prava i sada neko očekuje od nas da mi sve to ćutke trpimo i da kažemo svaka čast, nas naša prava ne zanimaju. Ne, to nije moguće - istakao je Kovačević.
Prema njegovim riječima, oni su očigledno namjeravali i bili uvjereni u to da su sa Republikom Srpskom ugovorili i da će veoma brzo potpuno poništiti i ukinuti Republiku Srpsku i prava srpskog naroda u BiH.
- Sada ih je jako potreslo održavanje Svesrpskog sabora, usvajanje deklaracije na tom Saboru, jer su uvidjeli da Republika Srpska nije sama i da Republika Srpska, kao potpisnik svih aneksa Dejtonskog sporazuma, i Srbija, kao potpisnik po ovlaštenju Republike Srpske cjelokupnog Dejtonskog sporazuma, insistiraju na poštovanju prava srpskog naroda, na poštovanju prava Republike Srpske - naveo je Kovačević.
On je ponovio da i Srbija i Srpska insistiraju na poštovanju prava svih drugih naroda u BiH, i bošnjačkog i hrvatskog naroda i na poštovanju prava FBiH.
- Mi smo navikli na to da nam otimaju naše nadležnosti, sada su došli i do toga da nam otimaju imovinu, pa da sutra kažu da sve naše rijeke, da sve naše šume, da svi naši putevi i sve ono što je javno dobro Republiki Srpske koje na osnovu Dejtonskog sporazuma jasno pripada Republici Srpskoj, da to više nije naše, da mi sad ti uviše nemamo ništa - rekao je Kovačević.
On je dodao da sutra mogu i da kažu da je za svaku odluku, ako je potrebno uraditi bilo šta u Republici Srpskoj, sada potrebna odluka Bakira Izetbegovića i onih koji su bili autori "Islamske deklaracije" i koji su govorili o tome da je jedino održivo uređenje za BiH šerijatsko uređenje i da Srbi i Hrvati, odnosno pravoslavci i katolici, treba da imaju nekakva prava samo do onog trenutka dok muslimani ne postanu apsolutna većina.
- To je nešto na šta mi nikad ne možemo pristati, zato pozivamo na poštovanje Dejtonskog sporazuma, na poštovanje Ustava BiH i pozivamo na mir, na saradnju, na prosperitet i na bolji život svih ljudi u cijeloj BiH i u cijeloj našoj oblasti - naglasio je Kovačević.
On je naveo da sve ono što govore i Srbija i Srpska nisu nikakvi hirovi Vučića ili Dodika, nego su to stavovi srpskog naroda i u Srbiji i u Srpskoj.