Profesor i istoričar Miloš Ković rekao je u Temi dana Centralnih vijesti ATV-a da trenutnu političku situaciju u BiH vidi kao konstantan pritisak na Srbe, na Republiku Srpsku koji za dugoročan cilj ima gašenje državnosti srpskog naroda u BiH, odnosno Srpske.
"Ovo je još jedna potvrda da oni koji su razbili Jugoslaviju, a to su, prije svih, Vašington, London, Berlin, na Republiku Srpsku gledaju kao na nešto što je privremeno i da na Dejtonski mirovni sporazum gledaju ako na Minski za koji su rekli da uopšte nisu imali namjeru da ga se pridržavaju nego su htjeli Ukrajincima da daju vrijeme da se pripreme za rat sa Rusima“, kaže Ković.
Ković naglašava da je kod srpskog naroda sada potreban realizam.
"Prečesto smo bili naivni, moramo da budemo realni i trezveni. To ne znači da treba da budemo agresivni ali potrebno je da shvatimo da ovo što se sada dešava, a dešava se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i izglasavanje ove sramotne, genocidne rezolucije, da je to samo dio dugoročnog pritiska. Potrebno je da se izgubi posljednja iluzija o onome što se sprema. Republika Srpska nikome ništa ne otima ona samo želi da bude ono što ona jeste prema Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu. Na tome treba insistirati - sačuvati pozicije koje već imamo“, jasan je Ković.
Podaništvo političkog Sarajeva stranom faktoru je stara tema, kaže Ković.
"Kada se jednom promijeni vjera onda je poslije toga sve povezano. Biti na strani jačeg - počinje sa trenutkom promjene vjere predaka i vi ste prosto na svakoj velikoj istorijskoj raskrsnici - bio to Prvi ili Drugi svjetski rat ili ovo što se sada dešava - vi ste uvijek na strani jačeg. Naglasio bih i to da su Srbi i Bošnjaci vrlo slični, nije samo riječ o jeziku, i rodbinskim vezama, mora se uprkos svemu njegovati svijest o zajedničkom porijeklu i interesu jer naša djeca ostaju da žive ovdje“, napominje Ković.
Profesor kaže da u BiH može doći do unutrašnjeg dogovora.
"Mi smo se takvom dogovoru bili približili a onda su došli Amerikanci koji su političkom Sarajevu objasnili da ne treba da naprave dogovor sa Banjalukom. Do sporazuma, prije ili kasnije, mora doći ako hoćemo mir. Potrebno je da živimo onako kako omogućava Dejtonski mirovni sporazum - ne diram te ne diraš me - hajde da vidimo gdje su nam zajednički interesi da bi naša djeca mogla da rastu u miru“, naglašava Ković.
Ković kaže da je srpsko jedinstvo uvijek bilo važno.
"Beograd i Banjaluka moraju da budu zajedno, srpski narod u Crnoj Gori, u Sjevernoj Makedoniji, Hrvatskoj, Sloveniji širom rasijanja misli na isti način. Većina naroda, kada razgovarate sa ljudima na ulici, smatra da smo svi jedinstveni, mi smo ostali jedan narod i bićemo jedan narodu, u svim velikim iskušenjima - a sada je takvo vrijeme - moramo da ostanemo zajedno. To je naročito važno za Srbiju - ona mora da razumije da se Beograd brani u Banjaluci, Šabac na Palama i dok se to ne shvati nama neće biti bolje. Potrebno je da svi radimo na jačanju i obnovi svijesti da smo svi jedno“, dodaje Ković.
Komentarišući proces koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Ković kaže da je to sve dio procesa i da je neophodno posmatrati ga u istorijskom kontekstu.
"Sve je dio nekih dužih istorijskih kretanja. Srbi su narod na sudu i Kočić je to razumio kada je napisao 'Jazavac pred sudom' koji je poruga austrougarskom sistemu. Ovo što se dešava sa Dodikom je dio procesa. Njemu se sudi zato što vodi suverenu, samostalnu politiku. Ljudi u Republici Srpskoj moraju da shvate da kada su u pitanju ovakva iskušenja svi moraju da budu kao jedan“, naglasio je profesor i istoričar Miloš Ković.
Ković, govoreći o zabrani ulaska u BiH koju je dobio u martu 2022. godine, kaže da ni do danas ne zna zašto je zabranu dobio.
"Ja sam samo dobio samo rješenje u kojem piše da sam ja prijetnja za javni red i mir BiH. Ali ne znam šta sam tačno rekao. Da su mi rekli koja je to ružna riječ koja ne smije da se izgovori ja tu riječ ne bih izgovorio, ovako ja to nisam saznao. Oni koji su meni zabranili da dođem u BiH sada su u zatvoru a ja sam sada u Istočnom Sarajevu“, poručio je Ković.