82 godine

Kozara - simbol slobode srpskog naroda: ''Odavde nas je Šmitova familija otjerala pješke u Gradinu''

  • Izvor: ATV
  • 07.07.2024. 19:39

Bitke na Kozari sjeća se i devedesetogodišnji Rade Pilipović iz Slabinje kod Kozarske Dubice. Kao devetogodišnjak zajedno sa nekoliko hiljada civila i partizana uspio se probiti iz njemačko-ustaškog obruča. Priča da su vjerovali u partizane i znali da će opstati. Pjevali su tad, kaže, pjesme i igrali Kozaračko kolo, a danas sa Kozare mogu da kažu samo jedno.

''Da se ova naša sveta Kozara ne smije zaboraviti. Moraju mlade generacije izvući poruku šta je ovdje i zašto je bilo'', kaže učesnik bitke na Kozari Rade Pilipović.

Njemačko-hrvatska ofanziva na Kozaru 1942. godine za cilj je imala samo jedno - uništenje partizanskog pokreta na ovoj planini i u Potkozarju. 

Mile Vukmirović iz sela Babinac kod Kozarske Dubice kaže da je Kozara mjesto gdje su stradali njegovi najmiliji.

''Odavde nas je Šmitova familija otjerala pješke u Gradinu i tamo nas natjerali. Bili smo bosi, bez vode, bez ičega. Tu sam posljednji put vidio svoga oca. I djed mi je tu poginuo'', priča učesnik bitke na Kozari Mile Vukmirović.

Kozara mora da ostane upamćena. Ona je naš usud i velika bol srpskog naroda, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

''I zato na ovoj generaciji stoji obaveza da to ne samo sjećanje nego da obnovimo pamćenje na činjenicu da su ovdje pobijeni Srbi masovno. Imate sela ovdje u okolini Prijedora gdje je pobijeno po 1.100 stanovnika. Opkole i pobiju sve. Nemate sela u širem području Kozare da nije stradalo'', kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Riječ Kozara u srpskom jeziku predstavlja sinonim za genocid. Srba na ovim prostorima bilo je i biće, jer mi smo herojski narod, jedna je od poruka sa obilježavanja. 

''Naša poruka sa ovog svetog i stradalnog mjesta svima njima glasi da Republika Srpska i Srbija žele mir i da će znati kako da ga očuvaju i da rata na ovim prostorima ne može i neće biti a da će Republike Srpske biti dok je svijeta i vijeka i dokle god sunce bude izlazilo na istoku a zalazilo na zapadu'', kaže ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović.

Na Kozari je služen i parastos. Položeni su i vijenci na centralno spomen obilježje. 

Bitka na Kozari je simbol stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša u kojoj je stradalo oko 40.000 civila, 68.000 ih je protjerano u logore među kojima je bilo više od 23.000 djece. 82. godišnjicu obilježavanja od bitke na Kozari zajedno su organizovale Vlada Republike Srpske i Srbije.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: