Nezavisna Država Hrvatska počinila je tri genocida tokom Drugog svjetskog rata, nad Srbima, Jevrejima i Romima, rekao je profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci Goran Latinović.
Latinović je naglasio da je genocid nad Srbima bio zločin sa kakvim se srpski narod nije susreo u svojoj dotadašnjoj istoriji.
"To je bio prvi organizovani pokušaj jedne države da na svojoj teritoriji, koja je obuhvatala bezmalo polovinu srpskog etničkog prostora, sprovede totalno istrebljenje Srba", rekao je Latinović u obraćanju na centralnoj manifestaciji obilježavanja Dana sjećanja na 700.000 žrtava ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac.
On je naglasio da nikada do tada ni jedna tuđinska i okupatorska vlast nije pokušala da se obračuna sa srpskim narodom tako što će voditi politiku do njegovog totalnog istrebljenja.
"Međutim, srpski narod je opstao i pobijedio fašizam u svim njegovim oblicima i zapamtio godine borbe protiv zla", naveo je Latinović.
On je istakao da je to pamćenje pretrpljenog genocida u NDH bila glavna pokretačka snaga srpskog naroda na zalasku socijalističke Jugoslavije.
"Stoga je i stvaranje Republike Srpske bila neposredna posljednica genocida nad Srbima u BiH, a van svake sumnje je njeno postojanje jedini državni okvir koji može da sačuva srpski narod od nekog novog genocida i nestanka sa njegovog vjekovnog tla", dodao je Latinović.
On je naglasio da se Holokaust u NDH izdvaja svojim obimom, ali prije svega time što su ga najvećim dijelom sprovele domaće snage, odnosno Hrvatska država u svojim logorima i na osnovu sopstvenog antisemitskog programa istovremeno sa po razmjerama mnogo obimnijim genocidom nad Srbima.
Prema njegovim riječima, hrvatski ratni zakoni svrstavali su Rome u nižu rasu, mećutim Romi muslimanske vjeroispovijesti, takozvani bijeli cigani bili su izuzeti iz genocidne politike, jer su smatrani "arijevcima".
"Bez obzira na to, Romi su praktično istrijebljeni iz NDH tokom Drudog svjetskog rata", naveo je Latinović.
On je podsjetio da je NDH bila jedina država u Evropi u kojoj su u Drugom svjetskom ratu postojali logori za djecu.
"Tokom genocida nad Srbima ljudi su ubijani u crkvama, bacani su živi ili mrtvi u jame", istakao je Latinović.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.
Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je bila najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac, koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja NDH.