Elektronsko zdravstvo polako preuzima primat i olakšava posao medicinarima. Pacijentima takođe. Naprimjer, kod odlaska u apoteku više nema papirnih recepata. Dovoljno je samo da dođete i tamo već znaju šta vam treba.
"Pacijent nam daje svoju zdravstvenu elektronsku karticu. Nakon toga mi otvaramo prozor IZIS-a koji imamo u kasi i jednostavnim približavanjem kartice čitaču kartica ovdje nam se izlsitaju svi recepti koji su pacijentu propisani a koji nisu već podignuti. Nakon toga možemo da otvorimo sebi, prikažemo recept", kaže Zorana Malić, farmaceut.
Reakcije pacijenata su, kaže, odlične. Takvi su i dosadašnji rezultati Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema. U Srpskoj je od početka aprila napravljeno više od 120.000 elektronskih recepata na teret Fonda, lijekovi izdati za njih 87 hiljada. Recepti važe 15 dana.
"S obzirom da smo imali jedan intenzivan period rada sa apotekama koji je trajao šest mjeseci i da je zahtijevao i tehničku spremnost i ospsobljenost apoteka da se uključe u ovo. Mislim da su one ispoštovale svoj dio posla.Tako da smo svi partneri u ovom projektu, apoteke su pokazale da su spremne", kaže Dragana Krivaja, projekt menadžer na projektu IZIS.
Spremni su i elektronski kartoni, uputnice a sada i recepti. Pacijent donosi samo elektronsku zdravstvenu knjižicu preko koje se ulazi u sistem u koji su uvezani domovi zdravlja, bolnice, apoteke, privatne ordinacije.
"To bi značilo efikasniji, brži i bolji pristup podacima pacijenta kao i fokus ljekara, specijalista i medicisnkih sestara na svoj posao, a ne da moraju da se bave proceduralnim problemima u smislu podataka i drugih nekih stvari koje su im do sada oduzimale puno vremena", kaže Vladimir Miletić, projekt menadžer FZO Republike Srpske na projektu IZIS.
IZIS definitivno unapređuje zdravstveni sistem Srpske. Ljekari koji liječe pacijenta sada na jednom mjestu imaju detaljan uvid u njegovu istoriju liječenja i važne podatke, poput alergija, hroničnih oboljenjia ili terapija koje prima.