Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica rekao je da se izmjene Zakona o geološkim istraživanjima odnose na konkretna istraživanja, a ne na eksploataciju.
Mazalica je istakao da je zaštita životne sredine u Srpskoj mnogo bolje uređena oblast nego u Federaciji BiH /FBiH/.
"Postoje procedure za dobijanje ekološke dozvole da bi se uradila određena istraživanja", rekao je Mazalica tokom skupštinske rasprave o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima.
Prema njegovim riječima, geološka istraživanja se vrše i zbog potrebe razvoja same privrede.
Šef Kluba poslanika Demosa Spomenka Stevanović pozdravila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima, ali uz nekoliko primjedaba koje se odnose na obaveze davanja saglasnosti lokalnim zajednicama za ove vrste istraživanja.
Stevanovićeva je rekla da lokalne zajednice ne bi trebalo isključivati iz bilo kakvih društvenih procesa, ali i da ih većina često nije dovoljno ažurna kada je riječ o uključivanju u određene procese.
Ona je dodala da se primjedbe odnose i na najveće dozvoljene količine mineralne sirovine koja se može uzeti s ciljem ispitivanja kvaliteta i hemijsko-tehnoloških svojstava, a iznose do 10.000 metara kubnih.
"Smatram da bi ova količina trebala ostati na dosadašnjih 200 metara kubnih", rekla je Stevanovićeva.
Poslanik SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da predloženi nacrt zakona neće biti dobar za lokalne zajednice.
"Većina lokalnih zajednica nemaju stručna lica i ne mogu odlučiti da li su geološka istraživanja dobra za njih", ocijenio je Bodiroga.
Samostalni poslanik Željko Dubravac rekao je da ne podržava izmjene Zakona o geološkim istraživanjima, jer je riječ, prvenstveno, o zaštiti životne sredine.