Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica izjavio je danas da treba podržati predložena zakonska rješenja o bankama, Investiciono-razvojnoj banci (IRB) i unutrašnjem platnom prometu.
Mazalica je istakao da ovakva rješenja postoje i u Federaciji BiH, gdje Razvojna banka ima istu vrstu poslova.
"Nema opasnosti za IRB i da se ugroze njeni depoziti i poslovanje", rekao je Mazalica u parlamentu Srpske tokom objedinjene rasprave o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o bankama Republike Srpske, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Investiciono-razvojnoj banci Srpske i Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o unutrašnjem platnom prometu, sve po hitnom postupku.
On je napomenuo da su određene ličnosti u Republici Srpskoj sankcionisane zbog obilježavanja 9. januara i protivljenja Kristijanu Šmitu koji želi Srpskoj da oduzme imovinu, zbog čega Vlada Republike Srpske preduzima korake, nastojeći poboljšati sektor poslovanja.
Mazalica je naglasio da su, nažalost, pojedinci u Republici Srpskoj i priželjkivali takve sankcije.
"Upitajmo se - zašto firme koje imaju po 800 zaposlenih dobijaju sankcije?", poručio je Mazalica.
Mazalica je podsjetio da su sve češći zahtjevi za procesom digitalizacije, te upitao da li strane kompanije treba da rade taj posao pored domaćih firmi iz Republike Srpske koje su se našle na udaru sankcija.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak rekao je da se niko ne raduje sankcijama, te upitao šta će biti sa otplatom kredita ako IRB slučajno propadne.
"Da li će mladi koji imaju IRB kredit morati odjednom da isplate kreditni iznos?", upitao je Crnadak.
Poslanik SDS-a Mirjana Orašanin navela je da je osnivanje IRB bila fantastična ideja kojom se pružala podrška razvojnim programima.
Ona kaže da je, zahvaljujući IRB-u veliki broj mladih bračnih parova riješio svoje stambeno pitanje.
Orašaninova smatra da predloženo proširenje djelatnosti IRB-a u vezi sa depozitima nije dobro definisano i jasno objašnjeno.
Ona je upitala kako će se upravljati depozitima i čemu će oni služiti.