Ministar rada i boračko-invalidske zaštite

Milunović najavio tužbu protiv Misirače: Ponosan sam na svoj ratni put

  • Izvor: ATV
  • 29.03.2022. 14:27

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović demantovao je, kako je istakao, najgnusnije laži koje je o njemu i njegovom ratnom putu iznio pukovnik Miloje Misirača, te najavio privatnu tužbu za klevetu.

Milunović je naveo da je Misirača klevetu zlonamjerno iznio da naruši njegov ugled i čast kao ministra.

"Ponosan sam na svoj ratni put. Prolio sam krv za Republiku Srpsku i vrijeđaju me gnusne laži koje, zbog jeftine politike, u javnost plasiraju saobraćajac Misirača i njemu slični", istakao je Milunović u demantiju.

Milunović je istakao da je od 15. jula 1991. godine do 15. jula 1992. godine proveo u 3. Banijskom odredu, a ne, kako je Misirača naveo, do jula 1991. godine, nakon čega je Banijski odred ušao u sastav 11. Dubičke brigade kao 3. Pješadijski bataljon, a ne kako je Misirača istakao, "da mjesec i po dana nisu pristajali da uđemo u sastav nikakve jedinice".

"Nisam šetao oko kukuruzane i nagazio na našu paštetu i povrijedio petu. I nisam povrede zadobio u julu i ostao na bolovanju do decembra 1992. godine. Ranjen sam 7. oktobra 1992. godine, posljednji dan oslobađanja Broda kao komandir Druge čete Trećeg bataljona 11. Dubičke pješadijske brigade", naveo je Milunović.

Milunović je istakao da je to bilo teško ranjavanje, saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite.

"Kako je navedeno u opisu događaja, citiram: `Prilikom izvođenja intenzivnih borbenih dejstava u napadu imenovani je teško ranjen gelerima protivpješadijske mine u stopalo, desno koljeno i lijevu natkoljenicu`", istakao je Milunović.

Prema njegovim riječima, na istom mjestu je i praga naišla na protivtenkovsku minu i tom prilikom je ranjen vozač, a dvojica poslužilaca su nagazila na protivpješadijsku minu, što govori da je cijelo područje bilo minirano.

Milunović je naglasio da mu se nakon ranjavanja bolovanje i rehabilitacija, u skladu sa zakonom, priznaju kao učešće u ratu, kao i ostalim ratnim vojnim invalidima.

"Nakon rehabilitacije sam, po pisanom odobrenju Ministarstva odbrane, zajedno sa komandantom Slobodanom Borojevićem, odlazio u smjene, po rasporedu komandanta, u 3. Pješadijski bataljon, a po povratku obavljao dužnosti u Odsjeku Ministarstva odbrane, kao i komandant Borojević", napomenuo je Milunović.

Milunović je naveo da je demobilisan iz 11. Dubičke brigade 21. septembra 1994. godine, od kada se nalazio na ratnom rasporedu 7450 Pale, ističući da je to vojna pošta Ministarstva odbrane Republike Srspke u kojoj su vođeni svi pripadnici Ministarstva odbrane.

"O ovim činjenicama saobraćajac Misirača nije mogao ni da zna, jer je u 11. Dubičku brigadu došao tek 8. oktobra 1994. godine. Kamo sreće da nikada nije došao u tu brigadu, jer su zahvaljujući njegovom kukavičkom i neumješnom vođenju jedinice stradali moji brojni saborci, kumovi i prijatelji, a da pri tom nije ostvaren nikakav borbeni efekat", istakao je Milunović.

Milunović je naveo da je Misirača tek 1993. godine iz Srbije došao u rat, iako mu je kao oficiru rođenom na ovim prostorima bila moralna i patriotska dužnost i obaveza da bude uz svoj narod od samog početka ratnih dejstava.

Resorni ministar ističe da je krajnje sramna izjava "o prljavim stvarima na Baniji od čovjeka koji je uživao u luksuzu u Makedoniji ili Srbiji u to vrijeme, ističući da je Banijski odred bio častan odred u sastavu tadašnje 10. partizanske divizije, koji je, u teškim vremenima 1991. godine, spasio narod od planiranog pokolja".

Na komentar poslanika SPS-a Maksima Skoke iz Gacka, koji je zatražio da resorni ministar podnese ostavku "ukoliko su tačne informacije da je sebi upisao izmišljenih 56 mjeseci učešća u otadžbinskom ratu", Milunović je istakao da je Skoko svoj patriotizam i ljubav prema narodu i otadžbini imao priliku da pokaže u ratu, jer je u više navrata odlazio iz ratne jedinice i borac je tek 4. kategorije.

Misirača je rekao da Milunović "nikada nije nosio uniformu Vojske Republike Srpske" i da "takva osoba, koja nikada nije rukovodila jednim odjeljenjem, ne može biti podobna da obavlja starješinsku dužnost", prenijeli su mediji.