Direktor Republičkog zavoda za statistiku Darko Milunović, gostujući u ATV jutru, rekao je da je popis poljoprivrede veoma važan, te da će se istim dobiti prava slika i uvid u sektor poljoprivrede.
"To je nešto po čemu se BiH razlikuje od svih država u regiji. Posljedni popis poljoprivrede na teritoriji BiH bio je davne 1960. godine. Za razliku od BiH, sve druge države u regiji su imale popis i više od jedan put. Predviđeno je da popis bude u narednoj godini u periodu od 1. oktobra do 15. decembra, nekih 75 dana je projektovano vrijeme trajanja popisa. Popis je važan, jer se prije svega nikako nije desio nakon rata. Važno je da ćemo na osnovu popisa stvoriti pretpostavke da dobijemo sve stsrukturne statistike iz oblasti poljoprivrde. Vrlo važno je da svi podaci koji se dobiju, budu uporedivi na nekom regionalnom i kontinentalnom nivou. Jer kao takav, biće potpuno urađen sa Еurostatovom metodologijom. Da se kreiraju i formiraju sve baze podataka koje će biti itekako važne za donosioce ključnih odluka iz oblasti agrara i poljoprivrede i da se registri formiraju na pravi način. Iz ugla statistike i firme u kojoj se nalazim, imaćemo idealan okvir za neka naša buduća istraživanja. Iz mnogo razloga, taj popis treba da se desi", rekao je Milunović.
Popisom, ističe Milunović, dobiće se prava slika i uvid u sektor poljoprivrede.
"Cjelokupan sektor poljoprivrede biće obuhvaćen. Od poljoprivrednih gazdinstava, stoke, hrane, stabala, kompletan segment biće obuhvaćen na taj način. Tako ćemo imati pravu sliku i pravi uvid u sektor poljoprivrede. Mi danas imamo samo određene procjene. Međutim, popis daje odgovor na sva pitanja koja su važna", naveo je on.
Cilj popisa je, kako kaže, mogućnost kreiranja nacionalne agrarne politike.
"Važan cilj da se dobije mogućnost za pravo kreiranje nacionalne agrarne politike. Zato treba adekvatna struktura podataka. Iz nacionalnog ugla, vrlo je važno da raspolažemo pravim podacima iz ovog sektora. Iza nas je pilot popis poljoprivrede koji se desio prošle godine. U Republici Srpskoj je prošao sa velikim uspjehom. Prilično spremni ulazimo u ono što nas čeka. Važna stvar je da budemo uporedivi sa svim državama u regiji", kaže Milunović.
Milunović dodaje da je Republika Srpska, uprkos svim problemima koji se dešavaju u svijetu, zadržala priličnu ekomonsku stabilnost.
"Mi najčašće 22. u mjesecu pravimo konferenciju za novinare. Trudimo se, da ne zatrpamo javnost svaki mjesec sa podacima. To je dan u mjesecu kada imamo podatke za inflaciju, plate i spoljnotrgovinsku razmjenu i to privuče najveću pažnju medija. Uzimajući u obzir period od 2020. pa na ovamo, kada se cijeli svijet suočavao sa problemima, ekonomija Republike Srpske je zadržala priličnu stabilnost. Ono što nije idealno su demografski trendovi. Еkonomska aktivnost Еvrope je u blagom padu, to se malo reflektuje na Repeubliku Srpsku. Što se tiče stopa rasta bruto domaćeg proizvoda u prva dva kvartala, ono ima nešto usporenije ili manje brojke, nego što je to slučaj bio prije godinu, dvije. Važno je naglasiti da Republika Srpska u kontinuitetu ima desetak kvartala pozitivne stope. Što je važno, tržište rada je prilično stabilno. Broj stanovnika se bilježi dva puta godišnje, 31. marta i 30. septembra. Danas, prvi put, odnosno, u ovoj kalendarskoj godini imamo broj stanovnika preko 290.000", naglašava Milunović.
Banjaluka će 27. novembra biti centar regionalnih statistika.
"Mi smo prošle godine obilježili 30 godina statistike. To je bio jedan fin jubilej. Onda smo, prije nekoliko mjeseci donijeli odluku da u novembru svake godine pravimo 'Statističke dane'. Ideja je da ove godine napravimo prvu statističku konferenciju, pa da sve regionalne statistike pozovemo u Banjaluku. Banjaluka je, ako posmatramo regiju, središte. Biće mi zadovoljstvo da krajem ovog mjeseca, odnosno 27., ugostim sve kolege iz regionalnih statistika. To će biti prilika da promovišemo sve što radimo. Da naglasimo važnost statistike, kao institucije u sistemu. Pored panela, koji će biti ključni događaj imaćemo i druge aktivnosti. Medijsku kampanju za sam događaj, uskoro krećemo, te će javnost biti upoznata sa svim detaljima", ističe Mulunović.
Istraživanje rejtinga političkih partija ili pojedinaca, uvijek je najinteresantnije javnosti.
Milunović, kao savjetnik u agenciji Metriks, kaže, da su sve projekcije do sada, bile tačne.
"Ja sam u Metriksu savjetnik, nisam ni u upravljačkoj ni u vlasničkoj strukturi. Sve analize koje se rade, privuku veliku pažnju. Najburnije i najglasnije reaguju oni koji imaju nesrazmjerna očekivanja sa ličnim rejtingom. Metriks posluje od 2021. godine. Samim tim je nemoguče ni da pogodi ni da promaši nešto što se desilo 2020. godine, kao što jedan čovjek piše. Drugo, važna stvar, recimo, su izborni procesi koji su se desili, jedino je Metriks izašao sa projekcijama i sve su bile tačne", zaključuje Milunoivć.