Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske svjesno je da je stanje poslovanja JPŠ „Šume Srpske“ daleko od zadovoljavajućeg, ali da nije ni onakvo kakvim ga prikazuje poslanik SDS-a Miladin Stanić.
Ministarstvo pruža punu podršku Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske i Tužilaštvu Republike Srpske u aktivnostima utvrđivanja nepravilnosti u pojedinim šumskim gazdinstvima.
Ovo ministarstvo je uključeno i u zajedničke akcije sprečavanja krađe šume sa MUP-om Republike Srpske, Inspektoratom i JPŠ „Šume Srpske“, što je rezultiralo smanjenjem krađe šuma u 2021. godini u odnosu na prethodne godine.
“Takođe, kada su u pitanju tvrdnje poslanika Stanića o tome da su cijene šumskih drvnih sortimenata u Republici Srpskoj najniže u regionu, ističemo da su vršene analize cjenovnika šumskih sortimenata u regionu i cjenovnik „Šuma Srpske“ je približno jednak kao i u okruženju”, saopšteno je iz ovog Ministarstva.
Međutim, kako dalje navode, u cilju zaštite domaćih drvoprerađivača, politikom Vlade Republike Srpske JPŠ „Šume Srpske“ nije omogućeno da prodaju drvne sortimente javnim nadmetanjem (licitacijom), jer bi na taj način došlo do odliva sirovine van Republike Srpske i to je upravo zaštitna mjera kojom se štite domaći drvoprerađivači.
“Rezultat takve politike je konstantno povećanje obima spoljnotrgovinske razmjene u proizvodima od drveta koji rastu sa 400 miliona KM na preko 700 miliona koliko je očekivano po završnom obračunu za 2021. godinu. Tvrdnje o navodnim štetama od tri milijarde KM koje su nanesene u prethodnih 15 godina smatramo paušalnim i neutemeljenim, jer postoje egzaktni podaci o štetama, koje se na godišnjem nivou, u prosjeku, kreću oko 2,2 miliona KM”, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.