Povodom netačnih i zlonamjernih tvrdnji zasnovanih na insinuacijama bez osnova, koje su iznesene u prilogu RTVBN od strane opozicije, a čiji je jedini cilj izmišljanje navodnih afera i postavljanje barijera u funkcionisanju i razvoju zdravstvenog sistema Republike Srpske, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u potpunosti odbacuje ovakve tvrdnje. Istovremeno, zbog istinitog i potpunog informisanja javnosti, dužni smo da iznesemo nekoliko važnih činjenica koje pobijaju navedeno:
Nabavka sanitetskih vozila za zdravstvene ustanove u Republici Srpkoj vršena je u okviru Hitnog projekta COVID-19 za BiH. Procedura nabavke provedena je po propisima za nabavke i uz saglasnost Svjetske banke, a finansijska sredstva obezbijeđena su u okviru kredita Svjetske banke za navedeni projekat.
Nabavka je planirana u okviru Plana nabavki koji je prethodno odobren od strane Svjetske banke i javno objavljen na sajtu Svjetske banke, kao i svako njegovo ažuriranje.
Ministar je u skladu sa Planom nabavki donio Rješenje o pokretanju nabavke i Rješenje o imenovanju komisije za provođenje postupka javne nabavke. Komisija za izradu tehničkih specifikacija za sanitetska vozila, imenovana Rješenjem ministra, izradila je tehničke specifikacije za odnosnu nabavku vozila i opreme.
U skladu sa procedurama nabavke Svjetske banke predmetne tehničke specifikacije proslijeđe su na pregled i odobrenje Svjetskoj banci. Nakon usklađivanja sa timom Svjetske banke, dobijena je saglasnost Svjetske banke na tehničke specifikacije za nabavku sanitetskih vozila sa kompletnom opremom.
Metoda za provođenje predmetne nabavke bila je otvoreni postupak. U skladu sa ovom metodom je objavljen oglas u Glasu Srpske i na elektronskom portalu za nabavke Svjetske banke, čime je omogućeno učešće svim zainteresovanim ponuđačima.
U periodu definisanom za preuzimanje tenderske dokumentacije, 13 firmi iz Bosne i Hercegovine i inostranstva preuzelo je tendersku dokumentaciju. U tenderskoj dokumentaciji bili su definisani svi uslovi nabavke, uključujući i tehničke specifikacije koje je odobrila Svjetska banka. Svim potencijalnim ponuđačima omogućeno je besplatno preuzimanje tenderske dokumentacije i traženje pojašnjenja vezanih za predmetnu nabavku.
Do roka za dostavljanje ponuda zaprimljene su dvije ponude sljedećih firmi: „Verano motors“ d.o.o. iz Banjaluke i „Novoprom“ d.o.o. iz Modriče.
Javno otvaranje zaprimljenih ponuda izvršeno je u skladu sa uslovima definisanim u tenderskoj dokumentaciji o čemu je sačinjen zapisnik, a nakon ocjenjivanja pristiglih ponuda, sačinjen je izvještaj o ocjenjivanju ponuda sa preporukom za dodjeljivanje ugovora.
Obavještenje o namjeri dodjeljivanja ugovora su upućena firmama koje su dostavile ponude. U skladu sa predmetnim izvještajem i preporukom komisije, ministar je donio Rješenje o dodjeli ugovora firmi „Verano motors“ d.o.o. iz Banjaluke u ukupnom iznosu od 1.601.955,22 KM (sa uključenim PDV-om), sa kojom je i zaključen predmetni ugovor. Napominjemo da žalbi u ovom postupku nije bilo.
Komisija za provođenje postupka javne nabavke je obavila pregled vozila sa opremom i sačinila Zapisnik o pregledu i primopredaji sanitetskih vozila. Ministarstvo je zaprimilo fakture za isporuku sanitetskih vozila u skladu sa ugovorom, nakon čega je izvršilo plaćanje dobavljaču i pripremilo prijedlog odluka o prenosu prava vlasništva nad odnosnim sanitetskim vozilima na javne zdravstvene ustanove, u skladu sa distributivnom listom definisanom odnosnom tenderskom dokumentacijom, koje su objavljene u „Službenom glasniku Republike Srpske“ broj 114/21 od 20.12.2021. godine.
Uzimajući u obzir sve gore navedeno, u jalovom pokušaju opozicionara da nekoliko mjeseci nakon nabavke napamet računaju cijene, bez uvida u trenutne tržišne uslove i specifikaciju opreme (koja je bila javno dostupna kroz tendersku dokumentaciju) i insinuiraju, bez ikakvih dokaza, navodnu povlaštenost ponuđača u otvorenom postupku na koji nije bilo žalbi, može se prepoznati samo neznanje i neinformisanost. U tom smislu, dovoljno je bilo da se informišu o nekim od posljednjih nabavki savremeno opremljenih sanitetskih vozila, koje su recimo donatori (druge zemlje ili preduzeća) samostalno vršili za potrebe zdravstvenog sistema Republike Srpske.
Uprkos stalnim napadima po već uhodanom šablonu, od strane onih koji, ni u pandemiji virusa korona, niti za vrijeme mandata kojima se godinama nakon toga rado hvale, nisu dali nikakav doprinos zdravstvenom sistemu i nemaju nikakvih vlastitih rezultata o kojima bi mogli govoriti, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske će nastaviti predano da radi za dobrobit svakog pacijenta u Republici Srpskoj i kroz ulaganja u izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih objekta bolnica i domova zdravlja i njihovo opremanje savremenim medicinskim aparatima i opremom.