Ovo je politička odluka, ne vjerujem da može proizvesti neke pravne posljedice, ali otvara brojna pitanja, rekao je za ATV Željko Mirjanić, dekan Pravnog fakulteta komentarišući Rezoluciju o Srebrenici koja je usvojena u Generalnoj skupštini.
"Očigledno je da će se otvoriti pitanje raznih zločina u drugim zemljama. Desilo se da se BiH našla u tom sukobu multipolarnog svijeta koji se uspostavlja. Građani BiH očekuju odgovor na pitanje, gdje su bile institucije BiH? Ko je tražio donošenje te rezolucije? Da li je položaj svih naroda u BiH jednak? Da li je jednak položaj njihovih predstavnika u institucijama BiH jednak? Zašto je ЕU stala na jednu stranu? Zašto nije tražila rezoluciju o pomirenju i suživotu, nego ovo što će dalje da dijeli narode u BiH? Zašto je Njemačka predlagač? Rezultati pokazuju da je jedna mala zemlja iznijela veliki teret, mislim na Srbiju", kaže Mirjanić i dodaje:
"Otvoriće se niz pitanja raznih zločnina, a ne samo Jasenovca, uloga nekih zemalja u zlolčinima, i u naredenim godinama ćemo se baviti ratnim zločinima, i mislim da će to biti jedan od rezultata ove rezolucije i rezultata glasanja, jer sada je sve otvoreno, svijet je podijeljen. Neke zemlje pokušavaju da prikriju svoju prošlost i izvrše reviziju istorije jer ne može promijeniti istoriju."
Govoreći o samoj Rezoluciji, Mirjanić kaže da su ishod očekivan, ali da su rezultati glasanja veliko iznenađenje.
"Ovo nije pravni akt, nije obavezujući akt, to je politički akt do koga se došlo putem diplomatije. Ishod je očekivan, ali rezultat glasanja je veliko iznenađenje. Još je prerano za analize, u ovom momentu mogu samo biti površne analize, na osobu brojku. Ta analiza ukazuje da je svijet izgubio interes za BiH, postoji drugi prioriteti, da se uspostavlja multipolarni svijet. Ono juče je bila demonstracija multipolarnog svijeta, gdje su bili iznenađujući rezultati, gdje ni sve muslimanske zemlje nisu glasale iako se to možda očekivalo. Nisu ni sve evropske zemlje podržale te rezolucije, neke zemlje su bojkotovale. Sve su svemu ta rezolucija nema većinu, nije dobila demokratsku natpolovičnu većinu, ali je prošla prema pravilima UN-a, ali nema snagu odluke donesene natpolovičnom većinom.
Mnogi su rekli da oko pitanja ratnog zločina treba tražiti koncenzus, to juče nije bio slučaj. Istupanja zemalja koje su glasale za rezoluciju pokazuje njihove dileme", kaže Mirjanić za ATV.