Otvoreniji dijalog i unapređeniji odnosi, ukoliko je to uopšte moguće, cilj je sporazuma o mirnom razdruživanju. Sama ideja je, kaže ministar Petar Đokić, nastala kao rezultat brojnih nesporazuma od samog trenutka kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum. Konstantno se sa jedne strane suočavamo sa namjerom da se Dejton posmatra kao privremeni model organizacije BiH pa da se u jednom vremenu i odbaci. Upravo je sve to, kaže Đokić, tendencija politike koja dolazi iz Sarajeva. Za razliku od njih Republika Srpska dosljedna je Dejtonu i poštuje ga.
„Ideja razdruživanja nije ideja da se neki materijal pocijepa i baci nego da se otvori dijalog koji će unaprijediti odnose ako je to moguće, ako nije da onda definiše odnose na nekim novim principima u budućem vremenu. Najvažniji duh tog dokumenta, koji će biti ponuđen u Skupštini, Vladi i Federaciji kao partneru nosi u sebi želju da imamo stabilan miran život na ovim prostorima“, izjavio je Petar Đokić, ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srpske.
Prepreka da se u usvoji u Skupštini ne bi trebala da postoji. Svjedoci smo, kaže Srđan Mazalica, da postoje institucije koje primjenjuju nametnute zakone, priznaju Kristijana Šmita, i rade mnoge stvari koje nikako nisu u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Na ovaj način bar bi se donekle BiH mogla učini koliko toliko funkcionalnijom.
„Što više stvari treba da se reguliše između entiteta a ne na nivou BiH tj. da se eventualno razmotri vraćanje onih nadležnosti neefikasnih na nivou BiH gdje imamo zastoje, gdje imamo neispunjavanje očekivanih zadatih ciljeva i zadataka i da se na ovaj način zapravo BiH može učiniti funkcionalnijom“, rekao je Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Da je mirni razlaz najbolje rješenje smatraju i analitičari. Političko Sarajevo kažu ponaša se kao razmaženo dijete koje ne želi da čuje drugu stranu, pa u je takvom okruženju teško voditi bilo kakav razgovor. Sporazum ima svoje utemeljenje kako u istorijskom razvoju, tako i nastanku BiH.
„Ta tema razdruživanja nije pala sa neba niti ona može da se navede kao iluzorna pošto ona ima snažno utemeljenje u teoriji, političkoj praksi u političkoj stvarnosti i mi prije svega imamo dvije odvojene javnosti u Srpskoj i Federaciji“, naveo je politikolog Vojislav Savić.
Republika Srpska uvijek je spremna na razgovore i brojna rješenja ako ona čuvaju njene nadležnosti i imovinu. Ko god to pokušava da poruši sa njim ne može biti saradnje i zdravih političkih odnosa, jasna je poruka iz Srpske.