Istoričar Dragomir Anđelković ocijenio je da je njemačko priznanje izraelskom istoričaru Gideonu Grajfu za doprinos izučavanju Holokausta samo još jedna potvrda njegovog međunarodnog značaja i renomea, ali indirektno priznanje rada na razobličavanju laži o srebreničkom "genocidu".
- Takav čovjek, sa takvim kredibilitetom, nikada ne bi sebe ugrozio time što bi zastupao nešto što nije istina. Grajf ne bi žrtvovao ono što je decenijama radio tako što bi zastupao nešto što nije tačno - rekao je Anđelković.
Prema njegovim riječima Grajf se bori za istinu i kada se radi o Holokaustu, gdje produbljuje istinu o tom zločinu, i kada je riječ o Srebrenici gdje pokazuje da to nije bio nikakav genocid.
- To jeste bio zločin, jedan od niza zločina u BiH, ali ne i genocid - rekao je Anđelković za Sputnjik.
Profesor banjalučkog Fakulteta političkih nauka Željko Budimir ističe da je u BiH sve politika, komentarišući činjenicu da se Grajfu ne osporava kredibilitet kada za svoje zasluge u istraživanju Holokausta dobija orden njemačkog predsjednika, ali se protiv njega vodi kampanja, uz ocjene da je doživio "moralno posrnuće" kada tvrdi da se u Srebrenici nije dogodio genocid.
- Takav je i sam zakon koji je, mimo parlamenta i demokratske procedure, nametnuo bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, pa se u tom kontekstu može posmatrati i kampanja koja se vodi protiv svih ljudi koji su istraživali i pitanje Srebrenice - kaže Budimir.
Profesor geopolitike Srđan Perišić ocijenio je da je vijest da će Grajf, koji je na čelu Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine, dobiti posebno odlikovanje njemačkog predsjednika Franka Valtera Štajnmajera za doprinos izučavanju Holokausta, nesumnjiv šok za pobornike "srebreničkog genocida".
- Ne treba zaboraviti da ista ta Njemačka, koja Grajfa odlikuje za istraživanje genocida nad Jevrejima tokom Drugog svjetskog rata, čime iskazuje kajanje zbog onoga što su počinili Nijemci, i te kako promoviše da se u Srebrenici dogodio genocid, a tamošnje događaje maltene stavlja u istu ravan sa Holokaustom - ističe Perišić.
On je dodao da je interesantno da tokom rada Nezavisne međunarodne komisije koju je osnovala Vlada Republike Srpske gotovo da nije bila primjećeno da je u njoj bio i jedan njemački advokat Markus Goldbah, koji zastupa porodice Jevreja koji su stradali u Holokaustu, a koji su porijeklom iz Njemačke.
- Ta činjenica govori o tome da je ta komisija bila veoma ozbiljna, a ovo odlikovanje nemačkog predsjednika, koje je svakako dobra vijest, nesumnjivo govori u prilog kredibilitetu Grajfa kao jednom od najvećih stručnjaka za izučavanje genocida - smatra Perišić.
Desetočlana Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine, na čijem je čelu bio Gideon Grajf, konstituisana u martu 2019. godine od strane Vlade Republike Srpske.
Nakon više od dvije godine rada na otkrivanju činjenica koji stoje iza tragičnih događaja koji su se sredinom devedesetih godina odigrali u Srebrenici, komisija je donijela zaključak da zločini u Srebrenici ne mogu biti tretirani kao genocid.
Mediji su juče prenijeli informaciju da će Gideonu Grajfu u novembru na posebnoj ceremoniji u Tel Avivu biti uručen orden "Krst za posebne zasluge Federalne Republike Njemačke", kao jednom od najpoznatijih međunarodnih stručnjaka koji je dao izuzetan doprinos istraživanju Holokausta.