Vlada Republike Srpske odlučila je da najniža plata u Srpskoj u narednoj godini bude 900 KM neto, uzimajući u obzir kretanje plata, rast proizvodnje i životnog standarda u Srpskoj.
S ciljem poboljšanja materijalnog i socijalnog položaja radnika u Republici Srpskoj Vlada je povećala iznos najniže plate za 200 KM u odnosu na ovu godinu, s obzirom na to da Еkonomsko-socijalni savjet u posljednjem kvartalu 2023. nije utvrdio prijedlog odluke o najnižoj plati u Republici za 2024. godinu.
Jedan od najvažnijih principa kojim se Vlada rukovodila pri donošenju ove odluke poboljšanje statusa radnika, rekao je Danijel Еgić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite.
"Vlada je donijela odluku da najniža plata bude 900 KM. Jedan od razloga jeste da idemo na to da poboljšavamo standard radnika i da se suzbije siva ekonomija", istakao je Еgić.
Predstavnici poslovne zajednice u Republici Srpskoj nezadovoljni su odlukom da najniža plata u narednoj godini bude 900 KM, te pozvali Vladu Republike Srpske da je analizira.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić smatra da takva odluka nije zasnovana na ekonomskim pokazateljima jer će, kako tvrdi, mnoga preduzeća morati da smanje obim proizvodnje i broj radnika. Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić smatra da će se loši efekti odluke Vlade Srpske o najnižoj plati ogledati u otpuštanju radnika iz izvozno orijentisanih preduzeća.
Savez sindikata je uporno i snagom argumenata želio da postigne dogovor sa poslovnom zajednicom i Vladom Republike Srpske, da utvrdimo iznos najniže plate, ali nismo imali sagovornike, kažu u Savezu sindikata Republike Srpske. Njihov zahtjev je bio da minimalac bude 1.000 KM. Iako to nije postignuto, kažu od pregovora ne odustaju.
Povećati plate radnicima je nacionalno pitanje koje jedino može sačuvati Republiku Srpsku, smatraju u Savezu sindikata Srpske.
Nacionalno pitanje je i očuvanje privrede i radnih mjesta, odgovaraju iz Unije poslodavaca.