Sjednica

Narodna skupština: IRB pomogao privredi Srpske

  • Izvor: ATV
  • 22.02.2022. 19:18

Republika Srpska treba da ima svoje regualtorno tijelo za energetiku, a to je i zahtjev Evropske regualtorne zajednice. Bez regualtornog tijela ne bi se struja mogla ni izvoziti ni uvoziti i imali bismo mnogo problema. Čulo se ovo u NSRS tokom predstavljanja Prijedloga budžeta komisije za 2022. godinu od 2.509.627 KM.

"Cijenu za domaćinstva mi regulišemo i nadam se da niko nema primjedbu na cijenu električne energije za doamćinstva, bar ne bi trebalo. Što se tiče ostalih cijena, to je tržišna politika preduzeća koja se bave proizvodnjom i prodajom struje", kaže Vladislav Vladičić, predsjednik Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske. 

Do poskupljenja struje za domaćisntva u Srpskoj za sad neće doći, kaže predsjednik Vlade. Privrednici, uprkos poskupljenuju kaže Višković, i dalje imaju jeftiniju struju od konkurencije u Federaciji. 

"I pored poskupljenja od 39 evra po megavatsatu, koliko je prošle godine ili do kraja novembra naša privreda plaćala prema Elektropriovredi plaćala megavatsat sada je to 53 evra, a Elektropirvreda federacije prema svojojim korisnicma ili privrednim subjektima tu cijenu ima preko 70 evra po megavatsatu", kaže Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

Pred narodnim poslanicima našao se i izvještaj o poslovanju IRB RS za 2020. godinu. Ova finansijska instucija je tokom 2020. godine ostvarila ukupnu neto dobit od 13,3 miliona KM. 

"Najviše sredstava odobreno je putem kreditne linije za preduzetnike i preduzeća i to 75, 5 miliona maraka. Putem stambenih kredita u sitom periodu odborno je 66,9 miliona maraka čime je omogućeno za oko 800 korisnika da rješe svoje stambeno pitanje", kaže Mirko Bošnjak, predstavnik IRB Republike Srpske.

"Da nije bilo IRB-a u ovom trenutku ikako su efiaksno djelovali i efikasno se ponašali na finasijskom tržištu da bi vjerovatno soje firme morali da zatvore barem na jedan period", kaže Igor Žunić, poslanik SNSD-a.

IRB je tokom 2020. godini, ostvarila ukupne prihode u iznosu od 7.4miliona maraka. U njihovoj strukturi najveći dio su prihodi od naknade za upravljanje fondovima.

Tagovi: