Suzbijanje sive zone i bolje praćenje tokova novca neki su od glavnih razloga za donošenje novog Zakona o fiskalizaciji, kažu u Ministarstvu finansija. Takođe podsjećaju da je trenutni sistem i tehnološki zastario, što otvara prostor za dalje malverzacije.
"Zaključujemo da je u Republici Srpskoj neophodno unapređenje postojećeg sistema fiskalizacije, odnoso u tehnološkom smislu prelazak na novi sistem, zbog zastarjelog sistema, a sve zbog suzbijanja sive ekonomije i boljih uslova poslovanja", kaže Slobodanka Popović, pomoćnik ministra finansija Republike Srpske.
Vlada takođe predlaže da za sve poreske obveznike snosi troškove prelaska na novi sistem fiskalizacije. U opoziciji pohvaljuju takvu odluku, i to što se izdavanje računa vrši u realnom vremenu, što sprečava nelojalnu konkurenciju. Opoziciju ipak zanima da li je sve u skladu sa zakonima na zajedničkom nivou.
"To je veoma važno pitanje za Ministarstvo, da li se ovo radi i u Federaciji, da li je sinhronizovano, jer se PDV prikuplja na nivou države BiH, a ne na nivou entiteta", rekao je Milan Radović, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini.
Potpredsjednik Narodne skupštine Milan Petković rekao je da će uložiti amandman, kojim predlaže da se advokatska djelatnost, zbog specifičnosti posla, oslobodi obaveze fiskalizacije.
"Dva su aspekta. Jedan je aspekt same advokatske djelatnosti, koja je sama po sebi specifična i nije oblast trgovine, nego se radi o pružanju specifičnih pravnih usluga, i regulisana je posebnim Zakonom o advokaturi, a druga je samog poreskog postupka i mižogućnosti zabrane obavljanja djelatnosti od stranhe poreskog inspektora čime bi se narušila pravna sigurnost", kaže Petković.
Troškovi subvencionisanja uređaja i upravljanja fiskalizacijom okvirno iznose 50 miliona maraka za 40 hiljada subjekata. Iz Vlade objašnjavaju da je predloženi zakon u cjelosti je izrađen oslanjajući se na zakon koji je Srbija usvojila 2020. godine.