Narodna skupština Republike Srpske večeras je na Devetoj posebnoj sjednici dvotrećinskom većinom potvrdila izjave člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske Željke Cvijanović o proglašenju zaključaka Predsjedništva BiH, usvojenih bez konsenzusa na 6. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 21. juna 2023. godine, veoma štetnim po vitalne interese Republike Srpske.
Narodna skupština usvojila je dvotrećinskom većinom Odluku o potvrđivanju Izjave člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske po kojoj je Zaključak za hitno usvajanje Sporazuma o slobodi kretanja sa ličnim kartama na Zapadnom Balkanu, Sporazuma o priznavanju stručnih kvalifikacija doktora medicine, doktora dentalne medicine i arhitekata u kontekstu Centralnoervopskog sporazuma o slobodnoj trgovini i Sporazuma o priznavanju kvalifikacija visokog obrazovanja na Zapadnom Balkanu, usvojen bez konsenzusa na 6. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 21. juna 2023. godine, veoma štetan po vitalne interese Republike Srpske.
Narodna skupština usvojila je dvotrećinskom većinom Odluku o potvrđivanju Izjave člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske po kojoj je Zaključak za usvajanje Akcionog plana za ispunjavanje 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o Zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji, usvojen bez konsenzusa na 6. redovnoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine, održanoj 21. juna 2023. godine, veoma štetan po vitalne interese Republike Srpske.
U vezi sa odlukama o potvrđivanju izjava člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske, Narodna skupština je usvojila Zaključke klubova poslanika SNSD, SDS, PDP, SP, DEMOS, US, NPS i poslaničkih grupa SPS i DNS.
Zaključci
1. Narodna skupština Republike Srpske najoštrije osuđuje akte nasilja, političke progone, zatvaranja te kontinuirano ugrožavanje bezbjednosne situacije za srpski živalj na sjeveru Кosova i Metohije od strane privremenih kosovskih* institucija i apeluje na sve relevantne međunarodne aktere da preduzmu neophodne mjere kako bi se bezbjednosna situacija na sjeveru Kosova i Metohije što prije normalizovala.
2. Uvažavajući značaj bilateralne i, posebno, multilateralne regionalne saradnje, kao i potencijalne beneficije za pojedine kategorije stanovništva koje su njima definisane, Narodna skupština Republike Srpske predlaže članu Predsjedništva BiH iz Republike Srpske da, u okviru nadležnosti Predsjedništva i vodeći računa o ispunjenosti svih neophodnih procesnih pretpostavki, na nekoj od narednih sjednica Predsjedništva BiH inicira izjašnjavanje o prihvatanju Sporazuma o priznavanju kvalifikacija doktora medicine, doktora stomatologije i arhitekata u kontekstu Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini i Sporazuma o priznavanju kvalifikacija na Zapadnom Balkanu.
3. Narodna skupština Republike Srpske potvrđuje članstvo u Evropskoj uniji kao primarni spoljnopolitički cilj i odbacuje bilo kakve pokušaje zloupotrebe procesa evropskih integracija u pravcu centralizacije ustavnopravne strukture BiH i zahtijeva da se svi oblici komunikacije, koordinacije i saradnje između različitih nivoa vlasti u oblasti evropskih integracija realizuju uz puno poštovanje njihovih ustavnih nadležnosti te u skladu sa Odlukom o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u BiH.
4. Narodna skupština Republike Srpske ponovo ističe punu posvećenost procesu evropskih integracija i poziva nadležne institucije na svim nivoima vlasti da svoje aktivnosti u ovoj oblasti realizuju isključivo uz puno poštovanje važećih pozitivnopravnih propisa, a posebno Odluke o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u BiH.
5. Ovi zaključci stupaju na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srpske“.
Po Ustavu BiH, Narodna skupština Republike Srpske razmatra izjave člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske i ukoliko ih deset dana od dana prosljeđivanja potvrdi dvotrećinskom većinom, osporeni zaključci Predsjedništva BiH ne stupaju na snagu.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić zaključio je rad Devete posebne sjednice.