Vlada Republike Srpske i Ministarstvo privrede Srpske nastaviće da podržavaju investicione projekte u privredi, rečeno je u resornom ministarstvu.
Kako se naglašava, Uredbom o izmjenama i dopunama Uredbe o postupku dodjele podsticaja za direktna ulaganja, koju je nedavno usvojila Vlada Republike Srpske, preciziran je postupak dodjele podsticaja za direktna ulaganja u smislu propisivanja dijela opravdanih ulaganja koji se sufinansiraju u slučaju nabavke putem lizinga ili odgođenog plaćanja.
Jedan od razloga donošenja uredbe je i preciziranje troškova koji ne mogu biti priznati kao opravdana ulaganja na realizaciji projekta i priznavanje ponude kao dokumenta koji se dostavlja za nerealizovane aktivnosti projekta.
Izvršena je i dopuna u dijelu povećanje procenta realizacije projekta sa 10 odsto na 30 odsto kao uslov za isplatu sredstava.
Pored toga, dodaje se, zbog neizvjesnosti realizacije projekta u ugovorom predviđenom roku izazvanih nestabilnim tržištem i pokidanim lancima snabdijevanja, odnosno okolnostima na koje privredni subjekti ne mogu da utiču, daje se mogućnost privrednim subjektima da apliciraju na javni poziv u tekućoj godini i pod uslovom da projekat iz prethodne godine realizuju do posljednjeg dana trajanja javnog poziva.
Navedeni rok se primjenjuje u slučaju da se trajanje javnog poziva okonča poslije 30. juna, pod uslovom da je privredni subjekt blagovremeno zaključio aneks ugovora kojim je produžen rok za realizaciju projekta i dostavljanje izvještaja.
U budžetu Ministarstva privrede i preduzetništva za 2024. godinu za ove namjene planirano je 14.400.000 KM na ime podsticaja u privredi, i to kao tekući grant - podrška razvoju privrede i poboljšanja efikasnosti poslovanja i uvođenja novih tehnologija.
Ministarstvo je planiralo da se raspoloživa sredstva u tekućoj fiskalnoj godini usmjere na pružanje podrške realizaciji investicionih projekte čiji je predmet nabavka savremenih tehnologija i opreme ili razvoj i inovacija koje realizuju privredni subjekti iz sektora industrija tekstila, odjeće i obuće, metalna i elektro industrija, industrija gume i plastike, papirna i grafička industrija, industrija građevinskih proizvoda, odnosno proizvodnja ostalih proizvod od nemetalnih minerala.
Pored pomenutih oblasti, pravo na podsticaj mogu ostvariti i privredi subjekti iz oblasti drvoprerade (isključivo za drvoprerađivače više faze prerade drveta).
Predviđeno je da Uredba stupi na snagu osmi dan od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske i tada se stiču uslovi za objavljivanje javnog poziva.
U Ministarstvu naglašavaju da se svake godine na javni poziv prijavi više od 300 privrednih subjekata iz pomenutih oblasti.
Kako se podsjeća, podsticajima za direktna ulaganja podržavaju se investicije privrednih subjekata za nabavku i uvođenje savremene opreme i tehnologije ili polovne opreme koja nije starija od osam godina, rečeno je Srni u Ministarstvu privrede i preduzetništva Republike Srpske.
Kako se naglašava, najznačajnije investicije odnose se na nabavku novih proizvodnih linija, digitalizaciju proizvodnih procesa, CNC mašina, robota, lasera i drugo.
U resornom ministarstvu podsjećaju da su u 2023. godini odobreni podsticaji za 233 privredna subjekta koji su planirali investirati u nabavku opreme ukupno 87.674.804 KM /vrijednost opravdanih ulaganja/, od čega su 193 privredna subjekta prijavile projekat za nabavku novih mašina, a ukupna vrijednost ovih investicija iznosi 76.699.746 KM.
Nabavku polovne opreme, dodaje se, planiralo je 40 privrednih subjekata, a vrijednost ovih investicija iznosi 10.975.058 KM.
U ministarstvu kažu da posebno ohrabruje da su privrednici, i pored otežanog poslovanja usljed poremećaja na tržištu, odlučili da investiraju u nabavku nove tehnologije i opreme, i na taj način se bolje pozicionirali na tržištu.
"Sa podsticajima vrijednosti 14,5 miliona u 2023. godini podržana je realizacija opravdanih investicionih ulaganja privrednih subjekata u iznosu od 87,6 miliona, za nabavku proizvodnih linija, digitalizaciju proizvodnih procesa, CNC mašina, robota, lasera i drugo", navode u Ministarstvu.
Najveća vrijednost investicija realizuje se u sektoru metalne i elektro industrije (31,4 miliona KM), zatim slijedi sektor drvne (28,1 milion KM).
Najviše korisnika podsticaja je iz metalne industrije - 83 , a vrijednost podsticaja 5,3 miliona KM, zatim slijedi drvna industrija sa 72 korisnika, vrijednost podsticaja 4,5 miliona KM, tekstilna i obućarska industrija 29 korisnika, vrijednost podsticaja 1,1 milion KM.
Iako su budžetom planirana sredstva za ove namjene, od početka primjene zakona do danas, iznosila 38,9 miliona KM, privredni subjekti, korisnici podsticaja, u nabavku i uvođenje savremene opreme i tehnologije, kao i nabavku polovne opreme uložili 251,5 miliona KM.
Kako navode u Ministarstvu privrede i preduzetništva, u toku sprovođenja postupka dodjele podsticaja za direktna ulaganja u 2023. godini konstatovano je da je potrebno djelimično intervenisati u sadržaju Uredbe o postupku dodjele podsticaja za direktna ulaganja.