Radioaktivni otpad

Nastavlja se borba za Trgovsku goru

  • Izvor: ATV
  • 02.01.2025. 19:35

Pitanje Trgovske gore ostaje jedno od najvažnijih pitanja, kako za 250 hiljada građana u slivu rijeke Une, tako i za cijelu Republiku Srpsku.

Čeka se da Hrvatska objavi Studiju o uticaju na životnu sredinu, koja je već trebalo da bude gotova. Еkspertski i pravni timovi, kao i druge zainteresovane strane poslali su Hrvatskoj brojne zamjerke na sam nacrt Studije, jer je svima jasno da je izgradnja odlagališta na granici sa BiH odnosno Republikom Srpskom neprihvatljiva, jasan je stav iz Srpske.

"Smatram da jesmo, i da ćemo biti spremni kada Hrvatska izađe sa studijom. Tada nam predstoji prava borba, sučeljavanje činjenica. Znam da smo spremni i nadam se da ćemo uspjeti da u konačnici spriječimo Hrvatsku da na Čerkezovcu izgradi odlagalište radioaktivnog otpada", kaže Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

Ovo je veliki problem i same Еvropske Unije, pa je važno što je  angažovana i pravna kuća iz Francuske, koja ima dugogodišnje iskustvo i pet uspješnih sličnih sporova, kažu iz  Еkspetrskog i pravnog tima. 

Hrvati su nakon intervencija timova pomjerili sve aktivnosti do 2028. godine jer postupak nisu vodili u skladu sa međunarodnim pravilima.

"Ako bi se držali ijednog međunarodnog standarda, taj otpad iz NЕ Krško bi bio odlagan upravo tamo gdje nastaje. Sam transport je do te mjere rizičan da je mnogo sigurije, a i zbog većeg iskustva i kadrova u NЕ Krško, tamo bi mogli obezbijediti odlaganje radioaktiovnog otpada, međutim Hrvatska ne želi da izdvoji sredstva", rekao je Borislav Bojić, koordinator ekspertskog i pravnog tima za Trgovsku goru.

Hrvatska međutim ulaže sredstva u konsultatnski tim iz Velike Britanije. Iz Udruženja građana Grin tim podsjećaju da Zagreb već 25 godina ignoriše stavove građana Srpske i BiH. Nezvanično, studija je već gotova, a oni su već najavili da im taj dokument služi samo da formalizuju svoje namjere da grade odlagalište.

"Kada su u pitanju istraživanja koja se odnose na BiH, ona su podijeljena u 6 oblasti i niti jedna nije završena. Dobro je da neke podteme jesu završene, ali 6 oblasti nisu kompletirane i na tome se zaista hitno treba raditi. Sa druge strane dobro je da smo angažovali međunarodnu pravnu kući iz Francske i pohvale Savjetu ministara što su napokon uspjeli donijeti tu odluku da dobijemo kvalitetne i kompetentne ljude za ovu oblast", kaže Mario Crnković, Udruženje građana "Grin tim".

Aktivisti su ovih dana postavili i "radioaktivnu jelku" na graničnom prelazu u Novom Gradu. To je, poručuju samo najava i upozorenje kakva nas godina očekuje kada je u pitanju borba protiv izgradnje odlagališta na Trgovskoj gori. 

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: