Oni koji nemaju svoju kulturu, imaju problem, poručio je to mitropolit dabrobosanski Hrizostom, na Trećem naučnom skupu "Srpski srednjovjekovni spomenici iz Bosne i Huma – proučavanje Čajničkog jevanđelja".
Kaže da se ovaj skup održava pod sjenkom pokušaja kvazinaučnika iz Federacije BiH da se još jedan srpski spomenik a to je Čajničko jevanđelje, otme i pripiše nekoj nepostojećoj kulturi.
„Kako neki narod može biti srednjovjekovni ako nema svoje srednjovjekovne kulture? I zato pokušavaju da otmu ono što je naše nacionalno i kažu to je naša slika, to smo mi. Ne, mi kažemo: Vi pokažite šta je vaše, mi ćemo poštovati, ali morate poštovati ono što je srpski narod, SPC kroz vijekove stvarala, ne samo ovdje, nego stvarala svuda na Balkanu, počev od Svete Gore pa sve do Beča“, poručio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom.
Srpski narod i SPC je skoro čitav vijek suočena sa problemom i programom otimačine kulturnih dobara i kulture. Zato i Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske uz saradnju sa SANU-om želi da jasno pokaže šta je to srpsko naslijeđe.
„Jer se nalazimo u fazi kada se mijenja ili vrši revizija istorije, ne na istorijskim izvorima, već na izmišljenim i drugim shvatanjima jednog broja naučnika iz ovog okruženja“, rekao je Drago Branković, Generalni sekretar Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske.
„Naravno da je u proteklom periodu SPC bila metaodređenih spekulacija u vezi sa Čajničkim jevanđeljem, ali je nepobitna činjenica da je Čajničko jevanđelje nešto što pripada SPC, ona je vlasnik toga rukopisa i naravno tradicionalno njoj i pripada“, rekao je Vladislav Topalović, dekan Pravoslavog bogoslovskog fakulteta „Svetog Vasilija Ostroškog“ u Foči .
Poručeno sa skupa da Čajničko jevanđelje nije nikakva “bosanska knjiga”, kako to predstavljaju u Federaciji. Ono je srpsko rukopisno jevanđelje, koje je sastavni dio jedne šire Crkvenoslovenske i Srpskoslovenske pismenosti Raške i Huma.