Akademska zajednica Republike Srpske čvrsto je opredijeljena da ne dozvoli proces dezintegracije i ukidanja Republike Srpske stigmatizacijom njenog nastanka metodama kulturnog, političkog ili simboličkog konstruisanja novih narativa, jedan je od zaključaka okruglog stola održanog danas u Banjaluci.
Iz Univerziteta Republike Srpske su saopštili da su predstavnici akademske zajednice pozvali sve države članice UN i međunarodne organizacije da se upoznaju sa relevantnim istorijskim činjenicama o dešavanjima u Srebrenici u skladu sa najvišim etičkim i naučnim principima.
Sve članice UN su pozvane da zauzmu objektivan stav prema pitanju građanskog rata u BiH, naročito prema klasifikaciji pojedinih događaja u periodu od 1992. do 1995. godine.
"Građanski rat u BiH predstavlja veliku tragediju za sva tri konstitutivna naroda /Srbe, Hrvate i Bošnjake/ jer je doveo do stradanja više od 100.000 ljudi na svim zaraćenim stranama, što uključuje i više od 30.000 žrtava srpskog naroda srebreničke regije i Podrinja, kao i cijele BiH", podsjetili su predstavnici akademske zajednice.
Akademska zajednica najoštrije osuđuje pokušaj zloupotrebe UN, naročito Generalne skupštine, od pojedinih članica i interesnih grupa u vezi sa najavljenom rezolucijom o Srebrenici, koja pretenduje da srpskom narodu i Republici Srpskoj nametne kvalifikaciju genocidnog naroda i za genocid odgovornih subjekata.
Upozorila je na sveobuhvatne posljedice koje bi eventualno usvajanje rezolucije o Srebrenici proizvelo na međunarodnom planu, pojasnivši da će se usvajanje ovakvog dokumenta reflektovati i na odnose između konstitutivnih naroda u BiH stvaranjem atmosfere nepovjerenja i animoziteta, te dodatno produbiti politička kriza u BiH.
"Povelja UN obavezuje vas da čuvate svjetski mir, štitite ljudska prava, promovišete vladavinu prava i demokratiju i da poštujete prava suverenih naroda", poručili su predstavnici akademske zajednice.
Naglasili su da će se u narednom periodu kroz naučni rad još aktivnije uključiti u rasvjetljavanje događaja iz građanskog rata u BiH s ciljem istinitog prikaza ratnih dešavanja.
Akademska zajednica je donijela zaključke na okruglom stolu posvećenom najavljenoj rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN polazeći od principa da je istina najviša vrijednost naučnog i akademskog djelovanja i da nametanje, prikrivanje i iskrivljivanje istorijskih činjenica i istine predstavlja flagrantnu zloupotrebu.
Podsjetili su da se u slučaju predložene rezolucije o Srebrenici radi o instrumentalizaciji ljudskog stradanja, napomevši da je život svakog čovjeka neprikosnoven i da svaka žrtva, bez obzira na rasnu, etničku, vjersku i drugu pripadnost, zahtijeva maksimalni pijetet i isti pravni i politički pristup, bez prejudiciranja i voluntarističkih političkih ciljeva.