Najavljeno ograničenje cijene hljeba je jedna od mjera koju je neophodno što prije uvesti u Republici Srpskoj, poruka je ekonomista. Usljed enormnog povećanja cijena osnovnih životnih, ali i ostalih namirnica, ova mjera bi, tvrde koliko-toliko olakšala građanima preživljavanje.
"Ograničiti cijenu određene vrste hljeba, unaprijed određene gramaže na npr. jednu KM. Sa druge strane, postavlja se pitanje kako natjerati pekare da oni proizvode sa maržom u minusu ukoliko je to zaista tako, a to bi bilo vrlo teško. Međutim, u uslovima krize neophodno je da svi učesnici u prometu na neki način podijele taj teret krize inflacije, a nikako sav taj teret sručiti na krajnje potrošače, tj. građane", kaže Mirjana Orašanin, ekonomista.
Do rasta cijena je došlo zbog poskupljenja pšenice na berzama, kažu pekari. Mlinari se ne bune protiv nižih cijena, Samo, kažu, država treba onda da obezbijedi jeftinu pšenicu. Drugačije, tvrde, ne ide.
"Sada mi regularno ne možemo to da obezbijedimo s obzirom da kupujemo pšenicu po berzanskim cijenama od 350 do 400 evra po toni. Šta će biti u novoj žetvi to je teško pretpostaviti. Ne vjerujem da će doći do nekog značajnijeg pojeftinjenja i ako se desi, to će biti možda u prvih mjesec dana. Poslije toga, vjerovatno će opet nastati haos na berzama i opet će cijene da idu gore", kaže Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske.
Da bi do ograničavanje cijene uskoro moglo doći najavio je srpski član Predsjedništva BiH. Milorad Dodik.Kaže donose se odluke u interesu naroda. I premijer Republike Srpske ranije je naveo da je Srpska već ranije obezbijedila određene rezerve pšenice, te da će više količina uzeti i nakon predstojeće žetve.