Republika Srpska je međunarodni subjekt, a Kristijan Šmit nije visoki predstavnik, istakao je asistent na ustavnom pravu na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Aleksa Nikolić.
Nikolić je rekao Srni da su potpuno neispravne i pogrešne tvrdnje iz zaključaka PIK-a da ovlašćenja tzv. visokog predstavnika ostaju ista, kao i da Republika Srpska i FBiH kao entiteti nisu države, te da kao takvi ne posjeduju međunarodno priznanje.
On je naveo da je do sada prilikom imenovanja visokog predstavnika UN za BiH uvijek ispoštovana procedura predviđena Aneksom deset Dejtonskog mirovnog sporazuma, te su oni izabrani prema adekvatnoj proceduri, odnosno od Savjeta bezbednosti UN, rezolucijom, prema preporuci Savjeta za sprovođenje mira.
"Gospodin Kristijan Šmit, koji se od 2021. godine predstavlja kao visoki predstavnik, izabran je od Saveta za sprovođenje mira, čija uloga nije izborna – visokog predstavnika bira Savet bezbednosti UN, a Savet za sprovođenje mira je savetodavno telo koje samo predlaže /ne i bira/ kandidate", naveo je Nikolić.
S tim u vezi, naglasio je on, sa pravne tačke gledišta potpuno su ispravni i zaključci navedeni u tačkama 24 i 25 Deklaracije Svesrpskog sabora o zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, prema kojima se "osuđuje nepoštovanje i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma", ali i "smatra neprimerenim postavljanje visokog predstavnika suprotno Aneksu deset Dejtonskog mirovnog sporazuma".
Kada je riječ o međunarodnopravnom subjektivitetu entiteta, Nikolić je istakao da je PIK, sa pravne tačke gledano, iznio još nekoliko neispravnih zaključaka.
"Naime, BiH nije proizvod ustavnog prava, već međunarodnog ugovora, što jasno svedoči o njenom konfederalno-federalnom karakteru uređenja. Kao proizvod međunarodnog ugovora – Dejtonskog mirovnog sporazuma, BiH je nastala zahvaljujući potpisima u ime i od strane Republike Srpske, koja je nastala 9. januara 1992. godine, pre krvavog građanskog rata, i koja je u tom ratu odbranila svoj suverenitet i potvrdila međunarodno priznanje, potpisivanjem aneksa Dejtonskog mirovnog sporazuma", naveo je Nikolić.
Štaviše, dodao je on, i Venecijanska komisija Savjeta Еvrope je u mišljenju broj 337 od 2005. godine navela je da aneksi predstavljaju dio Dejtonskog mirovnog sporazuma iz čega proizilazi da su Republika Srpska i FBiH međunarodno priznati subjekti prava.
"Naposlijetku, čini se da upravo ovo negiranje konfederalno-federalnog karaktera BiH utiče na njen opstanak. Dejtonom je jasno utvrđeno koje su nadležnosti BiH, Republike Srpske i FBiH, i svako njihovo ugrožavanje može dovesti do mirnog razdruživanja", istakao je Nikolić.