Delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine Snježana Novaković-Bursać smatra da nastanak, razvoj i metode korištene u dvije vještački stvorene afere "Ikona" i "Kiseonik" potpuno potkrepljuju tvrdnju da je riječ o posebnoj vrsti rata koji se vodi na dnevno-političkom, ali i psihološkom nivou protiv institucija Republike Srpske i pojedinaca koji vršeći svoju, demokratskim putem dodijeljenu ulogu, predstavljaju Republiku na najvišem nivou.
"Postoji mala razlika u tome što je afera `Ikona` imala za cilj diskreditaciju ličnosti Milorada Dodika na domaćem i međunarodnom nivou, dok je afera `Kiseonik` imala za cilj da uzdrma povjerenje građana u zdravstvo, odnosno u vitalni sistem za svako društvo, i to u trenucima kada je gotovo svaka porodica u Republici Srpskoj imala nekog bolesnog člana, što je zločin posebne vrste", rekla je Bursaćeva Srni.
Prema njenim riječima, iz ovih aktivnosti, ali i nekih koje su prethodile, a koje su za metu imale bezbjednosni sistem Republike Srpske, jasno se vidi matrica i sinhronizacija đelovanja grupe medija i pojedinaca.
"Obično počinje lažnim tekstovima i spinovima nekih federalnih medija i portala, koje spremno i sinhronizovano kao uspostavljenu kvazi-istinu preuzima grupa bratskih im po neđelu medija i portala iz Republike Srpske, te grupa dežurnih analitičara i opozicionih političara", naglasila je Bursaćeva.
Ona je istakla da u tom mračnom kolu upletenom radi stvaranja lažnog narativa, zbunjivanja javnosti, stvaranja nepovjerenja i zakretanja svijesti naroda protiv svojih institucija oni onda jedni druge citiraju, prenose laži, sve dok im se ne baci neka nova "kost", odnosno dok im ne dodijele neki drugi zadatak.
"Osim matrice plasiranja laži, sinhronizacije izjava i aktivnosti ove grupe, čini mi se da im je zajednički finansijer, odnosno nalogodavac koji se sa visokom preciznošću može locirati u nekoj od ambasada", rekla je Bursaćeva, pojašnjavajući da je riječ o centrima koji u ovoj zemlji podrivaju sve - od istine do ustavnog poretka u pokušaju stvaranja podaničkog miljea i uređenja BiH po mjeri unitarista.
Delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda ukazuje da je u tome svemu najveća brana predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, zbog čega je i logično da im je on meta najvećeg broja najbrutalnijih napada, uključujući i ovaj posljednji u obliku sudske farse.
"Iako teške i sa ožiljcima koje naša javnost osjeća i danas, afere `Ikona` i `Kiseonik` bi trebale da nam posluže kao dobra lekcija o tome kako treba da se branimo, odnosno od koga Republika Srpska sve može da očekuje subverzivne udare, posebno kada su u pitanju političari", ukazala je Bursaćeva.
Ona smatra da kazna za takve mora da uslijedi, izrazivši uvjerenje da građani na izborima neće propustiti priliku da je isporuče pojedincima "zaslužnima" za udare na institucije Srpske i igranje za tuđi račun.
Tužilaštvo BiH obustavilo je nedavno istragu o aferi "Ikona" u vezi sa ikonom koju je 2020. godine srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio šefu diplomatije Rusije Sergeju Lavrovu prilikom njegove posjete BiH. Ukrajinske vlasti su tada bile saopštile da je ikona iz Luganska i da je odatle ukradena, što nije bilo tačno.
U ovom predmetu Tužilaštvo BiH je od Generalnog tužilaštva Ukrajine dobilo odgovor po zamolnici za međunarodnu pravnu pomoć u kojem se navodi da se navedena ikona ne nalazi u Državnom registru nacionalne kulturne baštine, te da nisu pronađeni dokazi koji bi ukazivali da je navedeno umjetničko đelo nezakonito premješteno, ukradeno sa teritorije Ukrajine i da ima izuzetnu umjetničku vrijednost.
Republičko javno tužilaštvo obustavilo je takođe istragu o aferi "Kiseonik" koja je nastala usljed optužbi gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića da kiseonik koji se davao pacijentima na UKC-u u Banjaluci tokom kovid epidemije 2021. godine nije bio zadovoljavajućeg kvaliteta i da ga koriste "auto-limari i auto-lakireri".
Stanivuković je 2021. godine podnio krivičnu prijavu protiv zvaničnika Srpske u kojoj je tvrdio da UKC za liječenje pacijenata koristi kiseonik koji je registrovan kao tehnički, a ne medicinski, jer TGT "Tehno gas" nema dozvolu za uvoz i distribuciju medicinskog kiseonika.
Aferu "Kiseonik" su zvaničnici Srpske okarakterisali tada kao državni udar zbog neosnovanog izazivanja panike i nepovjerenja u institucije Srpske.