Republici Srpskoj su potrebni specijalni timovi koji mogu da odgovore na svaku potencijalnu katastrofu, u svakom trenutku, i upravo na tome ozbiljno radimo, tako da će biti oformljena dva tima civilne zaštite, od kojih će jedan djelovati u zapadnom, a drugi u istočnom dijelu Srpske.
Kaže to za “Glas Srpske” direktor Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović, koji je podvukao da je krajnji cilj uspostavljanje što efikasnijeg sistema i što bolji odgovor na sve potencijalne opasnosti.
Zakonom o zaštiti i spasavanju je predviđeno da Vlada Republike Srpske, ako lokalne zajednice nisu u mogućnosti da odgovore na izazove u slučaju nesreća i katastrofa, formira specijalizovane jedinice, a Novitović je naglasio da je plan Republičke uprave da opremi i obuči više timova i specijalizovanih jedinica.
- Sada je riječ o projektu EU koji tretira zemljotrese i prateće katastrofe, odnosno poplave i klizišta. Partneri su kolege iz hrvatskog MUP-a koji sprovode obuku. Cilj je da do 1. septembra završimo obuku. Jedna jedinica sa dva tima je potrebna i zbog specifičnosti Republike Srpske i procjene rizika od zemljotresa u Hercegovini i banjalučkoj regiji - istakao je Novitović.
GLAS: Jedinici i timovima je potrebna i adekvatna oprema. Da li je išta rađeno na tom planu?
NOVITOVIĆ: Pristupili smo nabavci opreme koja je specifična i veoma skupa, ali ako nemamo obučene ljude, nema potrebe ni da se ulaže. Radimo po evropskim standardima. Dio opreme je nabavljen iz projekta EU, a dio će biti nabavljen sredstvima Vlade Srpske, odnosno iz budžeta Srpske.
GLAS: Na koliko pripadnika, u ta dva tima, može da računa Srpska?
NOVITOVIĆ: U jedinici će biti 72 pripadnika i timovi za spasavanje iz ruševina i na vodi. Uprava daje prijedlog Vladi za formiranje jedinice, ali prije toga moramo završiti obuke i opremanje. Provjera jedinice biće na međunarodnoj vježbi, koja za cilj ima i njenu provjeru te spremnosti BiH i timova zaštite i spasavanja u oba entiteta da se priključe evropskom mehanizmu. Vježba je planirana u Banjaluci, od 11. do 15. oktobra.
GLAS: Koliko će timovi da upotpune republički sistem zaštite i spasavanja?
NOVITOVIĆ: Republička uprava, kao prioritetan zadatak, ima zaštitu ljudskih života i drugih dobara u slučajevima prirodnih katastrofa. Po zakonu prvi odgovor daje lokalna zajednica, ali uvidom u stanje moramo biti korak ispred te opremiti i obučiti jedinice na republičkom nivou, koje u svakom trenutku, bez obzira na redoslijed, moraju biti na licu mjesta. Važno je upravljanje situacijom. Nijedna opština, ni grad u Srpskoj ne može samostalno odgovoriti na potencijalnu katastrofu. Loša iskustva, ali dobro naučene lekcije, daju nam za pravo da moramo da istrajemo u tome da u okviru Uprave moraju da postoje obučeni i spremni pripadnici i dobro organizovane jedinice koje mogu odgovoriti.
Ponašanje građana
GLAS: Kakva su iskustva sa građanima u kriznim situacijama?
NOVITOVIĆ: Moramo i građanima vratiti svijest o njihovoj bitnoj ulozi u sistemu zaštite i spasavanja. Iskustvo iz zemljotresa u Nevesinju pokazuje da ni škole u tom trenutku nisu bile nepripremljene. Ima dosta stvari na kojima treba da radimo, ali smo na dobrom putu da sve to uvedemo u pravi sistem i da bilo koju katastrofu u Srpskoj spremno dočekamo, te na pravi način njom upravljamo.