1026 bombi i raketa, ukupno 10.000 tona eksploziva i ko zna koliko osiromašenog uranijuma bacio je zločinački NATO pakt na Republiku Srpsku 1995 godine. Posljedice su trajne, a ogledaju se u velikom broju oboljelih od malignih bolesti. NA svojoj koži je to osjetila porodica Galinac.
NATO bombe su ubile njihove najmilije, Radenka i Radmilu kobnog 9. septembra 1995. godine. Članovi porodice pred kamere nisu željeli, kažu smisla nema da pričaju u prazno. Jedan od Radenkovih saboraca, danas ministar u Savjetu ministara poručuje, bili smo u pravu kada smo odlučno rekli ne NATO paktu.
"Taj dan smo bili zajedno. On je došao ovdje u Vojkoviće da bratu oda pomen. Tu noć smo obaviješteni da se desilo NATO bombardovanje na lokalitetu Semizovca tačnije Dubine. Tada smo organizovali policiju i došli u Blažuj. Došla je jedinica vojne policije koja je darivala krv. Bilo je kod nas optimizma da će Radenko preživjeti, a već smo imali informaciju da mu je sestra preminula", rekao je Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.
Zašto je NATO agresorima smetala bolnica Žica, domovi zdravlja, kuće i škole, sanitetska vozila, pitaju iz Boračke organizacije Srpske.
"I opet nam nisu ništa mogli. Zato što su Srbi čelični, a grad Srpsko Sarajevo i Republika Srpska herojska Republika i na osnovu toga mogu da odam počast svim pripadnicima Vojske, Ministarstva unutrašnjih poslova, ali i građanima Republike Srpske", rekao je Goran Šehovac, član Predsjedništva BORS-a.
Vlade Srpske Srbije jedinstvene. Nećemo dozvoliti da se zaborave žrtve NATO agresije.
"Naše je da se sjećamo i da nikada ne zaboravimo žrtve koje su date za Republiku Srpsku. Za ove žrtve niko do sada nije odgovarao", rekao je Nebojša Vidaković, pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske.
"Republika Srbija je uvijek tu za bratsku Republiku Srpsku. Da obilježavamo da ne zaboravimo žrtve, ali i sve druge koji su stradali u NATO agresiji", rekao je Đorđe Todorov, državni sekretar u Ministarstvu za rad i boračka pitanja u Vladi Srbije.
Zapadni faktor je NATO agresijom na Srpsku, definitivno odlučio da se svrsta na stranu neprijatelja srpskog naroda u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, pokušavajući da Srbe trajno istjera sa ovih prostora kaže gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
"Ne postoji niko u međunarodnoj zajednici u ovoj zemlji koji će na današnji dan reći da je stradalo više od 70 civila nedužnih u periodu od 30 avgusta do 20 septembra 1995. godine. Samo zato što su bili Srbi. I danas samo mi obilježavamo ovaj datum i nikada nećemo prestati da obilježavamo", rekao je Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
Tokom septembra 1995. godine NATO bombe su ubile najmanje 50, a ranile 130 civila i vojnika, te pričinile ogromnu materijalnu štetu.