Hrabro smo krenuli u najhumaniju vojnu operaciju. Moral nikad veći. Koridor kroz Posavinu je značio život i morao je biti probijen. Sjećanja su to koja i danas, na Dugoj Njivi kod Modriče, naviru onim koji su prije 32 godine dali svoj doprinos u proboju Koridora.
"Svi smo krenuli ispod Kozare tim vođenjem da idemo na taj Koridor života da ga oslobodimo. Kako smo došli tako smo ginuli, ranjavani i padali. Nismo se predali dok nismo izašli na te visove", rekao je Milan Blagojević, pripadnik 11. Pješadijske dubičke brigade Vojske Republike Srpske.
"Moral je bio takav da smo jedva dočekali da se riješi ta situacija kakva je bila već u Banjaluci pogotovo oko beba. Patriotski naboj je bio veliki", rekao je Nenad Bulić, pripadnik 11. Pješadijske dubičke brigade Vojske Republike Srpske.
Bila je to veličanstvena pobjeda i nikada neće biti zaboravljena, poruka je rukovodstva Srpske. Vojna operacija „Koridor 92“ trajala je od 14. do 28. juna 92 na području Posavine. Probojem Koridora na Vidovdan spojeni su zapadni i istočni dio Srpske i otvoren je put prema Srbiji. To je bio spas za oko milion i po Srba koji su bili u potpunoj blokadi.
"Mi smo ovdje došli da obilježimo činjenicu da je za koridor ovdje stradalo preko 800 boraca, da je ovo dočekano sa velikim oduševljenjem kod našeg naroda, pogotovo u Srpskoj Krajini u Hrvatskoj jer je to bila poveznica i način na koji smo mogli da dođemo do kiseonika za bebe i do svih drugih neophodnih stvari. I to su pokušali da nam spriječe, da nam zabrane", rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
"Čak je avion sa kiseonikom stajao u Beogradu i čekao dozvolu da poleti, iako je u Republici Srpskoj bio vapaj, molba da se to odobri, ovi isti danas koji nam pričaju o demokratiji i zajedničkom životu nisu dozvolili da se doveze kiseonik. Onda je Vojska preduzela jedinu moguću radnju", rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
Jedan narod, ista sudbina. Republika Srpska i Srbija moraju njegovati značajne datume iz svoje istorije.
"Povući ću samo paralele i u današnje vrijeme se donose neke rezolucije čija je namjera da pati i strada srpski narod. Mi smo se u ratno doba, kada nismo imali ništa, uspjeli tome da odupremo, a pokazujemo da možemo tome da se odupiremo i u miru", rekao je Danijel Еgić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.
"Republika Srpska može da očekuje apsolutnu podršku Vlade Republike Srbije, kao što je predsjednik Vučić rekao, a predsjednik Dodik podržao, da ćemo sve što budemo imali u narednom periodu zajedno obeležavati", rekao je Zoran Antić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije.
A nije slučajno ni to što je obilježavanje godišnjice proboja koridora baš na Dugoj Njivi gdje se nalazi i hram podignut u čast Svetog Cara Lazara i njegovih vitezova. Sve bitke koje je srpski narod vodio u prošlosti vezane su za Vidovdan i kosovski zavjet, kažu u Boračkoj organizaciji Srpske.
"Upravo na tim idealima, na idealnima kosovskog zavjeta, slobode, vođen je i Odbrambeno-otadžbinski rat. Borili smo se za slobodu i opstanak na ovim prostorima, na vjekovnim ognjištima, i da spriječimo ono što nam se desilo u Drugom svjetskom ratu", rekao je Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske.
U manastiru Svetog velikomučenika Lazara na Dugoj Njivi danas je služena liturgija, a potom i parastos najhrabrijim srpskim sinovima koji su svoje živote dali za proboj koridora i slobodu srpskog naroda.