Vučijak

Obilježeno 30 godina odbrane Lipe i Dan Vučijačke brigade

  • Izvor: SRNA
  • 29.05.2022. 16:11

Služenjem parastosa i polaganjem cvijeća i vijenaca na spomen-obilježje za 264 poginula boraca Vojske Republike Srpske, redovnih vojnika bivše JNA i civila, danas je u mjestu Lipa na Vučijaku obilježeno 30 godina odbrane ovog kraja i Dan Vučijačke brigade.

Dvodnevna manifestacija, koja se 21. put organizuje pod nazivom "Dan odbrane Lipe i Vučijačke brigade" počela je sinoć u mjestu Podnovlje služenjem parastosa u znak sjećanja na sve stradale srpske borce i civile sa Vučijaka i Trebave.

U Crkvi Svetog Jovana Vladimira služen je parastos, a na Spomen-obilježje pored hrama vijence i cvijeće stradalim borcima i civilima sa područja Doboja, Broda, Dervente, Vukosavlja, Modriče i krajiških jedinica položili su bivši saborci, predstavnici Narodne skupštine Republike Srpske i Srba u institucijama BiH.

Mirko Stojčinović, komandant Vočijačke brigade od početka maja do kraja juna 1992. godine, rekao je da se na Lipi nije branio samo ovaj prostor nego Republika Srpska i srpski narod.

"Srpski borci suprotstavili su se regularnim jedinicama Hrvatske, Hrvatskom vijeću odbrane /HVO/ i Zboru narodne garde, koji su sa osam brigada napali ovaj prostor iz pravca Brod-Johovac sa ciljem uspostavljanja pravca Johovac-Odžak, te zauzimanje Doboja", rekao je Stojčinović Srni.

On je naveo da je u tom periodu ovaj prostor uz velike žrtve, 150 poginulih i 400 ranjenih boraca i civila, sačuvan do dolaska krajiških jedinica, čime su stvoreni uslovi za nastavak operacije "Koridor života".

Načelnik brodske opštine Zoran Vidić rekao je da je kota Lipa, na kojoj se graniče gradovi Doboj i Derventa, te opštine Brod, Vukosavlje i Modriča bila i ostala simbol jedinstva srpskog naroda u borbi za opstanak na vjekovnim ognjištima.

On je podsjetio da se u maju 1992. godine desio prvi masovni i organizovani progon 16.000 Srba iz Broda, čija su nejač, djeca, žene i stari preko Lipe izbjegli u Podnovlje u opštini Doboj, te Dugo Polje, Botajicu, Koprvnu i Vranjak u opštini Modriča.

Vidić je rekao da su obilježavanje odbrane Lipe i Spomen-crkva podsjetnik na događaje iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i opomena da se to vrijeme ne zaboravi, kako se nebi ponovilo.

"Vučijačka brigada je upravo na Lipi zaustavila nadmoćnijeg neprijatelja i spasila živote hiljadama Brođana", naglasio je Vidić.

Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Mirko Okolić rekao je da se svake godine treba podsjetiti na stradanja iz posljednjeg rata, ne da bi nekome prkosili i inatili se, već da se jasno kaže onima koji bi neka pitanja željeli riješiti ratom, da to može biti tragično.

Okolić je poručio da svi u BiH trebaju živjeti u miru i ekonomskom prosperitetu.

"Da Lipa nije odbranjena i Republika Srpska bila bi upitna ili bi bilo više žrtava za slobodu. Zato Lipa ima istorijski značaj u odbrani ovih teritorija", rekao je Okolić

Predsjednik Opštinske boračke organizacije Modriča Željko Terzić rekao je da je otpor 1992. godine na Vučijaku predstavljao mostobran za kasniju borbu, proboj koridora i odbrane Republike Srpske.

On je podsjetio da je na liniji Modriča-Doboj, na planini Vučijak, naročito koti Lipa, zaustavljen prodor regularnih jedinica Hrvatske i paravojnih jedinica muslimansko-hrvatskih snaga iz pravca Broda i Dervente u dubinu srpske teritorije na Trebavi i Ozrenu, u kome su za manje od tri mjeseca poginula 124 borca i 47 vojnika JNA, braneći liniju odbrane dugu 25 kilometara.

Crkva Svetog Jovana Vladimira, spomen-crkva stradalim vojnicima i civilima sa Vučijaka, danas je obilježila krsnu slavu.

Kum slave gradonačelnik Doboja Boris Jerinić i paroh podnovski Milorad Bajbić prelomili su slavski kolač, nakon čega je za goste upriličen zajednički ručak i kulturni program.  


Tagovi: