Gore od ove prije ne može. Tako bi, ukratko, mogla da se opišu očekivanja u Srpskoj od nove američke administracije. Donald Tramp je, sudeći po jučerašnjem inauguracionom govoru, odlučio da politiku Sjedinjenih država okrene naglavačke. Ako bi po sličnom principu funkcionisala i spoljna politika, pomaka na bolje moglo bi da bude i na ovim prostorima. Srpska ne očekuje čuda, niti izmišljanja tople vode. Samo ono što je propisano međunarodnim i domaćim pravnim normama.
"Građani Republike Srpske od nove američke administracije očekuju samo dvije stvari. To su da SAD daju doprinos u očuvanju mira u svijetu i da pošalju u BiH ambasadora koji će poštovati ono što je napisano u Dejtonskom mirovnom sporazumu“, rekao je pravnik Ognjen Tadić.
U suštini, što manje petljanja u ovdašnja unutrašnja pitanja. A ako se već petljaju, da to ne bude odraz ličnih interesa kojekakvih diplomata, ili ispunjavanje želja čaršijskih kvazipolitičara. S obzirom na to da je Tramp jasno dao do znanja da mu je prioritet ono što se dešava unutar Amerike, moguće je da će na spoljnom planu, intervencionizma gdje nije potreban, biti manje.
"Postoje ovaj put organizovane srpske inicijative i ukazuje na mogućnost da će srpsko viđenje stvari, srpski interesi biti predstavljeni sadašnjoj odnosno novoj američkoj administraciji. Bez želje da zvučim pesimistično, treba sačekati da vidimo kako će se Trampova administracija ponašati“, poručuje Ljubiša Malenica, Centar za društveno-politička istraživanja.
Činjenica je da svijet najviše čeka da vidi kako će se Tramp i njegova administracija ponašati prema rusko-ukrajinskom sukobu. I to bi ipak moglo dosta da utiče na odnos prema Srpskoj i BiH.
"Može se očekivati pozitivan odnos Trampa prema Republici Srpskoj i Srbiji jer su one jedine u Еvropi sve vrijeme zagovarale mir u Ukrajini, dok se ЕU zalagala zapravo za nastavak sukoba. Dolaskom Trampa, ta priča o miru postaje ključna, čime se smanjuje i pritisak ЕU na Srbiju i Srpsku“, rekao je Obrad Kesić.
I ono što, logično, niko ne zanemaruje, kada je budući odnos Amerike prema Srpskoj u pitanju je OFAK-ova crna lista, sankcije pojedincima i kompanijama, i eventualno, njihovo ukidanje. Razloga za optimizam sigurno ima, ali treba imati u vidu da u američkoj ambasadi, nevezano za mandate predsjednika i ambasadora radi mahom sarajevska raja, i osvjedočeni srbomrsci. Oni koje je pozapošljavao radikalni dio SDA. Oni koji su ponukani zahtjevima FBiH pa i pojedinaca iz Srpske i izlobirali sankcije, bez ikakvog opravdanja ili razuma. U Srpskoj se zato mnogi nadaju da će tokom Trampove administracije prevladati barem pravo. Na razum u BiH odavno niko i ne računa.