Hrvatska želi da radioaktivni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa Republikom Srpskom i BiH-a. Odbor za zaštitu životne sredine, Narodne skupštine Srpske ukazao je na niz propusta. Pojašnjavaju, Hrvatska nije postupila u skladu sa ekološkim, pravnim, ali ni međunarodnim načelima.
Pozivaju FBiH i predstavnike Evropske unije da ovom problemu pristupe na isti način kao Republika Srpska.
Izgradnja radio-aktivnog otpada dovela do ekološke katastrofe, upozoravaju iz Odbora.
- S obzirom na sva dešavanja, koja su se dešavala u oblasti seizmeologije o posebno ovo što će se dešavati - klimatske promjene u narednih 50 do 100 godina. Tako da, posljedice su neizvjesne. A, oni moraju dokazati u svojim studijama, da neće biti nikakvih posljedica u radnom vijeku tog objekta - rekao je član Eksperktskog tima Emir Dizdarević.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac izjavio je danas da su članovi evropske delegacije potpuno indolentni kada je riječ o namjeri Hrvatske da odlaže radioaktivni otpad na Trgovskoj gori, neposredno uz granicu sa BiH, te da nije zadovoljan mnogim razgovorima koje je imao sa predstavnicima EU.
Tražimo da se evropska delegacija uključi i bude partner sa institucijama Republike Srpske, FBiH i BiH i da zajedno onemogućimo Hrvatsku da na toj lokaciji odlaže otpad takve vrste", rekao je Košarac na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon tematske sjednice Odbora Narodne skupštine Republike Srpske za zaštitu životne sredine.
On je naveo da i Slovenija odlaganje otpada na Trgovskoj gori smatra neprihvatljivim, odnosno da bi otpad trebalo odlagati tamo gdje i nastaje.
- Cijenimo da Hrvatska neće odustati i iz tog razloga smo se uključili u aktivnosti sa Slovenijom i definisiali smo buduće korake - rekao je Košarac.
Predsjednik Odbora Narodne skupštine Republike Srpske za zaštitu životne sredine Maksim Skoko najavio je da će ovo skupštinsko tijelo u narednih sedam do deset dana donijeti zaključke sa tematske sjednice o aktivnostima nadležnih institucija Srpske i BiH povodom namjere Hrvatske da odlaže radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora u neposrednoj blizini granice sa Srpskom i BiH.
Član Pravnog tima za izradu strategije pravne zaštite interesa BiH u vezi sa pitanjem odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore Nemanja Galić rekao je da BiH nije zakasnila sa preduzimanjem bilo kakvih aktivnosti i radnji na tom planu.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da je Srpska spremna da pokrene još jedan proces dodatnih istraživanja koji će potvrditi da lokacija na Trgovskoj gori ne ispunjava nijedan parametar da bi se tamo izgradilo odlagalište nuklearnog otpada.
On je podsjetio da je Vlada Srpske na tom planu ranije već izdvojila milion KM za finansiranje aktivnosti u vezi sa problemom Trgovske gore, te da je u saradnji sa Ekspertskim timom i svim institucijama Srpske pripremljen akcioni plan koji je usvojen na nedavnoj sjednici Vlade.