Ponovo se odlaže rok koji je Sud BiH odredio za vraćanje duga od PDV-a Republici Srpskoj teškog 30 miliona maraka sa kamatom. Riječ je o dosuđenim sredstvima od neravnomjerne raspodjele novca još iz 2009. i 2010. godine, koja su završila na računu Ministarstva finansija drugog entiteta.
"Uprava za indirektno oporezivanje je krajem maja 2024. godine proslijedila dopis Pravobranilaštvu BiH, kao pravnom zastupniku UIO, gdje smo posebno naglasili da i dalje egzistira problem izvršenja rješenja Suda BiH od 28.09.2016.godine, koji se mora riješiti doznačenjem potraživanih sredstava povjeriocu, u konkretnom slučaju Ministarstvu finansija Republike Srpske", saopšteno je uz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Sud BiH već osam puta je prolongirao prinudnu naplatu sa računa UIO, jer ga ta institucija ne može isplatiti od sredstava trećih lica sa depozitnih računa, koja nisu namijenjena za poravnanja od PDV-a. Ni to nije bilo dovoljno da u ministarstvu finansija drugog entiteta prihvate prijedlog Uprave da se u redovnoj raspodjeli novca od PDV-a umanje sredstva za Federaciju koja su završila na njihovom računu.
"Moram da kažem, s obzirom na iznos o kom se govori, ljudi koji žive u Republici Srpskoj mogli da razumiju, to je 30 predškolskih ustanova to je recimo preko 200 kilometara lokalnih puteva. Neko je to uzeo novac iz Republike Srpske i zato što tog novca nema, mi te projekte ne možemo da realizujemo", rekao je Srđan Amidžić,ministar finansija u Savjetu ministara BiH.
Dogovora i dalje nema u Upravnom odboru nadležnom za odlučivanje o načinu isplaćivanja duga. Koji su razlozi sabotaže vraćanja duga, federalni ministar ne odgovara, a to ni ne čudi imajući u vidu da ne dolazi čak ni na sjednice Upravnog odbora. Osim što projekti čekaju, novac koji je pravosnažno dosuđen Republici Srpskoj vremenom gubi na vrijednosti, upozoravaju ekonomisti.
"Tužena strana UIO BiH koja jednostavno nije imala sredstva da isplati. Zaključak i situacija je takva da bi UO UIO trebao pod hitno sastati s obzirom da je poznato da se nisu sastali već nekoliko mjeseci", rekao je Saša Grabovac iz Udruženja ekonomista Republike Srpske.
Pravobranilaštvo Republike Srpske 2018. godine je pokrenulo postupak prinudne naplate, kao jedinog rješenja za otplatu dosuđenog duga. Sa jedinstvenog računa Uprave zaplijenjeno je tek 4,7 miliona maraka, dok BH-Pravobranilaštvo nije zatražilo odgađanje presude.