Potpisivanje ugovora o zapošljavanju lica sa Daunovim sindromom na Jahorini nazvano je istorijskim za Republiku Srpsku. Oni će svoj profesionalni angažman nastaviti u sklopu OC Jahorina a radiće u ugostiteljstvu, iako su potrebna prilagođavanja postojećih zakona. Kristijan već duže vrijeme radi kao konobar. Kaže ovaj posao mu znači sve!
- Osnovna prepreka osoba sa Daunovim sindromom jeste neobraćanje u skladu sa njihovom životnom dobi. Njima se spočitava da su djeca. Osobe sa 30 godina nisu djeca, a jedna od najvećih prepreka jesu roditelji. Ne zato što su loši ili što ne mogu, već zato što samim rođenjem djeteta sa Daunovim sindromom, oboli od najsloženije svjetske bolesti, a to je osjećaj odbačenosti - kaže Zoran Jelić, direktor Daun sindrom centra Banjaluka.
Iz OC Jahorina poručuju da su predrasude društva veliki problem prilikom zapošljavanja osoba sa Daunovim sindromom.
- Mi smo našli šta oni mogu da rade i to mogu mnogo bolje nego svi drugi. Možemo i mi da naučimo mnogo od njih - istakao je Dejan Ljevnaić, direktor OC Jahorina.
Institucije na nivou BiH trebalo bi da slijede primjer Srpske, kaže zamjenik predsjedavajuće Staša Košarac. Najavio je i konkretnu podršku svog kabineta.
- Donio sam odluku da ćemo i mi jednu osobu sa Daunovim sindromom angažovati u kabinetu ministra već od ponedjeljka - naglasio je Staša Košarac, zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.
Zapošljavanje lica sa invaliditetom, a posebno sa Daunovim sindromom trebalo bi da postane praksa, poručio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite republike Srpske Danijel Еgić.
Podsjetio je da sva privredna društva i ustanove u Srpskoj koja zaposle neko lice sa invaliditetom mogu da ostvare određene olakšice ili novčane naknade.