Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić poručio je danas u Višegradu da je Srpska zavjet Srba, koji su im u ruke predala njihova poginula braća.
Ostojić je naglasio da borba srpskog naroda traje dva vijeka, traje i dan-danas, te da se treba sjećati svih poginulih boraca.
"Dokle god se budemo sjećali njih - dotle će oni da žive u našim sjećanjima i da živi ideal slobode", istakao je Ostojić na svečanoj akademiji povodom obilježavanja Dana boraca Vojske Republike Srpske i 220 godina od Prvog srpskog ustanka.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka pitanja i zapošljavanja Srbije Dejan Antić rekao je da Srbija nikada svoj narod neće ostaviti na cjedilu, te da se državno rukovodstvo Srbije bori da zaštiti svakog Srbina u regionu.
Antić je istakao da je sloboda najviša vrijednost koju Srbi cijene i poštuju, te je zato Republika Srpska simbol slobode i treba je čuvati i braniti.
"Došao sam i da se izvinim zbog pojedinih političkih partnera kojima je miliji politički interes od nacionalnog interesa, koji obilaze evropske prestonice i traže od međunarodnih faktora da se Srbiji uskrati pristup međunarodnim evropskim fondovima i koji bi se odrekli, ne samo vas iz Republike Srpske, već i rođene majke da bi mogli da dođu na vlast", istakao je Antić u obraćanju.
On je poručio da će Srbija ostati jaka i snažna, uvijek će odgovoriti na pritiske i nikada neće ostaviti svoj narod u Republici Srpskoj.
Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević rekao je da je prirodni i najsnažniji oslonac Republici Srpskoj - Srbija, čijem rukovodstvu duguje veliku zahvalnost za visok nivo političkog razumijevanja, kao i za brojne realizovane projekte u gotovo svim opštinama i gradovima, ali i u Višegradu.
"Prirodno je što za naše ljude ta veza predstavlja sigurnost, garanciju opstanka i očuvanja identiteta. Herojstvo srpskog vojnika, posebno iskazano u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu, ne smije i neće biti zaboravljeno. Ono je putokaz današnjim i budućim generacijama kako se brani sloboda i čuva otadžbina", istakao je Đurević.
Đurević je naglasio da su Republika Srpska i njen institucionalni okvir jedini garant srpskog opstanka, dugoročnog i održivog ekonomskog razvoja i zbog toga treba očuvati njen ustavni kapacitet, stabilnost i snagu njenih institucija.
"Svim demokratskim sredstvima borimo se za prava /predsjednika Republike Srpske Milorada/ Dodika i /v.d. direktora `Službenog glasnika` Miloša/ Lukića, ali i prava svih nas koji živimo u Republici Srpskoj jer je predsjednik Dodik u srpskom narodu prepoznat kao borac za očuvanje Republike Srpske i ljudska prava. Danas je na nama sveta dužnost da čuvamo Republiku Srpsku i da je očuvamo. To je naš zavjet, koji ćemo ispuniti", poručio je Đurević.
Svečana akademija, koju su organizovali Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske i opština Višegrad, održana je u višegradskom Centru za kulturu "Ivo Andrić".
Akademiji su prisustvovali predstavnici Vlade Republike Srpske, na čelu sa premijerom Radovanom Viškovićem, predstavnici Srbije, delegacije boračke organizacije Republike Srpske i regije Stara Hercegovina, predstavnici nevladinih organizacija, te predstavnici javnog i političkog života.
U programu su učestvovali glumac Goran Jokić, te učenici i profesor Srednjoškolskog centra "Ivo Andrić" iz Višegrada.
Akademijom je u Višegradu okončano centralno obilježavanje Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i 220 godina od podizanja Prvog srpskog ustanka.
Prethodno je u manastiru Dobrun služen parastos poginulim srpskim ustanicima, te položeni vijenci i cvijeće kod spomenika voždu Karađorđu. Potom je kod Centralnog spomenika u Višegradu služen pomen i odata pošta poginulim borcima Vojske Republike Srpske /VRS/.
Širom Republike Srpske danas se obilježava Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpska u kojem su poginula 23.752 borca i 220 godina od Prvog srpskog ustanka.
Vojska Republike Srpske formirana je 12. maja 1992. godine, a, prema podacima tadašnjeg Generalštaba, na kraju rata imala je 210.000 mobilisanih boraca. U Odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine poginula su 23.752 borca.
Prvi srpski ustanak podignut je 15. februara 1804. godine u Orašcu, a u njemu su, osim hajdučkih četa, učestvovali seosko stanovništvo i srpska vojska koja je imala 25.000 vojnika.