U Branjevu kod Zvornika danas su obilježene 32 godine od formiranja Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske i osveštana je Spomen-crkva na čije su zidove postavljene mermerne ploče sa imenima 112 boraca čije su porodice u toku rata izbjegle iz 20 opština Federacije BiH.
Predsjednik Boračke organizacija Republike Srpske Radan Ostojić istakao je da srpski narod treba da bude vječno zahvalan borcima koji su ginuli za Republiku Srpsku i slobodu.
Govoreći o Zvorničkoj brigadi, Ostojić je rekao da je ona djelovala u sastavu Drinskog korpusa i izvodila zadatke u zoni odgovornosti tog korpusa, a bila je upućivana na sva ratišta širom Republika Srpske, prenoseći dostojanstvo, ponos i slavu svog naroda ali i svojih predaka.
Ostojić je podsjetio da je Zvornička brigada imala 538 poginulih boraca, 32 nestala i 1.800 ranjenih, od kojih su 1.100 sa trajnim posljedicama invaliditeta.
On je izrazio nadu da će se u ovom vijeku, za razliku od prošlog koji je bio vijek ratova i stradanja, Srbi više rađati nego umirati, u kome će biti herojstva i junaštva ali ne na bojnom polju nego na polju kulture, umjetnosti, nauke, sporta, ekonomije, prava i drugih vrijednosti koje se gaje u miru.
"Da bi sve to bilo, da bi sačuvalim mir i slobodu, hijerarhijske vrijednosti moraju biti takve da nam država uvijek bude na prvom mjestu", rekao je Ostojić.
On je istakao da srpski narod mora čuvati Republiku Srpsku, a to će učiniti ako gradi slogu kao što je to bilo presudno devedesetih godina prošlog vijeka kada je stvorena Republika Srpska.
"I sada moramo biti jedinstveni da sačuvamo svoju svetinju koja nam garantuje slovodu“, rekao je Ostojić.
Sveštenik Milan Milovanović rekao je, nakon osveštanja Spomen-crkve, da je dug prema poginulim borcima veliki, ali da je njihova žrtva mnogo veća jer su svom narodu podarili slobodu i državu.
Bivši komandant Zvorničke brigade Vinko Pandurević čestitao je dan osnivanja brigade, koji je, kako je naveo, bio dan kada su najhrabriji i odlučni sinovi opštine Zvornik svjesno i bez uzmicanja sa puškom u ruci stali u borbeni stroj za odbranu srpskog naroda.
Parastos je služilo mjesno sveštenstvo, a vijence su osim porodica poginulih boraca i nekadašnjih pripadnika Zvorničke brigade, položili i predstavnici grada, Boračke organizacije Republike Srpske, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, policije i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.