Pokazali smo konstruktivnost i da ne osporavamo evropski put, jasan je Staša Košarac nakon usvajanja Prijedloga zakona o sprečavanju sukoba interesa. Još jednom se dokazalo da bez Srpske nema nikakvog odlučivanja. Uspjeli smo da u veoma kompleksan tekst zakona uvrstimo sve elemente koje je dostavila Republika Srpska, kaže Košarac, i dodaje njeni predstavnici ne odustaju od najvažnijih pitanja. Međutim, u drugom entitetu postoje političke strukture koje osporavaju značajne stvari.
"Naravno još jednom da poručimo, da se na dnevnom redu moraju naći zakon o Ustavnom sudu i zakon o prestanku mandata stranih sudija. To su pitanja elementarna, fundamentalna i ona su zasnovana na stavovima i zaključcima institucija Srpske i mi nećemo od toga odustati", kaže Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.
Moglo se i mnogo više, stava je Milorad Kojić. Na primjer, doći do rješenja i dogovora o apelacionom odjeljenju suda BiH.
"Ono što jeste bila činjenica u prethodnom periodu, možda se moglo više uraditi jeste da su predstavnici iz Federacije da kroz donošenje zakona iz 14 prioriteta vrše prenos nadležnosti sa entitetskih institucija na nivo institucija BiH Mi smo imali jednu verziju zakona o sprečavanju sukoba interesa koja je podrazumijevala uzurpiranje entitetskih nadležnosti", kaže Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
A to ne dolazi u obzir. Srpska ima svoje elemente i jasno želi da to bude prihvaćeno kao činjenica kod samog pristupanja Еvropskoj Uniji. Ono što je za BiH važno jeste da se stvari postižu dijalogom.
"Mislim da BiH iznutra treba da se opredijeli za svoj put, da treba da bude modelirana na način kako se to dogovore tri konstitutivna naroda njihovi politički predstavnici unutar BiH bez velikih pritisaka sa strane", kaže Bojan Šolaja, Centar za međunarodne i bezbjednosne studije.
Iako je učinjen još jedan ključni korak ka otvaranju pregovora neophodno je realizovati i ostale ključne prioritete koje Srpska ne zaboravlja.