Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boris Pašalić kaže da je nezahvalno davati prognoze, ali da u Evropi neće biti nestašice hrane, međutim ta hrana će biti skupa.
Zbog čega se narod uspaničio?
"Po meni je logična posljedica dešavanja u Ukrajini. Kao na početku pandemije kada su krenuli da uzimaju namirnice više nego što im trebaju, a nadam se da će se ovo stabilizovati. Ne treba niko da strahuje da će biti nestašice životnih namirnicam, pa samim tim i brašna. Imamo dovoljno brašna i nećemo ostati bez njega u narednom periodu.
"U silosima imamo oko 20.000 tona i nema naznaka da su prekinuti lanci snabdijevanja. Do naredne žetve imaćemo sigurno pšenice", što predstavlja zalihe za tri mjeseca za građane Republike Srpske.
Šta je najgori scenario koji nas se može zadesiti?
"Sve zavisi koliko će sukob u Ukrajini trajati. Nije Ukrajina samo veliki proizvođač pšenice, nego i kukuruza. To je velika zemlja sa kvalitetnim zemljištem. Sve zavisi hoće li oni uspjeti da posiju na proljeće, a i u Rusiji gdje se ne dešava rat, ali ne znamo kako će ići nova sjetva. Te zemlje mogu da zadrže za sebe pšenicu ako rat potraje duže ili da je prodaju ako im treba novac. Kina je potpuno otvorila ulaz za rusku pšenicu, do sada je bilo dozvoljeno samo iz određenih regija da se uvozi pšenica. Sve to će da definiše dalja dešavanja. Ne treba da budemo toliko zabrinuti, imamo svoju proizvodnju pšenice. Pšenica koja se proizvodi u Republici Srpskoj se koristi i u FBiH, ali ako bi zadržali svu pšenicu možemo da imamo dovoljno pšenice za svoje potrebe", rekao je Pašalić.
Mineralno đubrivo i nikad skuplja sjetva?
"Nažalost, to se pitanje komplikuje. Očekujemo da će neke evropske azotare stati sa proizvodnjom zbog visoke cijene plina. Očekujemo da bi moglo doći do poskupljenja azotnih đubriva - kana i ureje. Trenutno ima đubriva na stanju koliko naši proizvođači traže", rekao je Pašalić.