Politički analitičar Aleksandar Pavić ocijenio je za Srnu da diplomatska nota Ambasade Kine u BiH sa porukom da Peking ne priznaje Kristijana Šmita za visokog predstavnika u BiH jača poziciju Srpske i uliva joj sigurnost i snagu da istraje u borbi protiv bezakonja i nametanja novog šefa OHR-a.
Pavić ističe da kineska nota, baš kao i ona koju je uputila Ambasada Rusije u BiH, pokazuju da dvije velike sile i stalne članice Saveta bezbjednosti Ujedinjenih nacija ne odustaju od podrške Republici Srpskoj.
- To je velika diplomatska podrška, jer je jasno da države kao što su Kina i Rusija ne troše tek tako diplomatske note na stvari koje nisu od prvorazrednog značaja - naglašava Pavić.
On smatra da je tome značajno doprinio i nepokolebljiv stav Srpske da se odupre diktatu Zapada i namjeri da postavi visokog predstavnika tako što će zaobići sve procedure.
- Kada su Rusija i Kina prošlog mjeseca zajedno predložile rezoluciju Savjetu bezbjednosti UN da se oroči mandat novom visokom predstavniku na godinu dana, to nije prošlo. Međutim, pokazalo se da smo uspjeli i da je čvrsta pozicija Srpske uspjela da privuče na principijelnu stranu odbrane Dejtona dve velike sile kao što su Rusija i Kina - objašnjava Pavić.
On smatra da sada nedostaje još jedna karika koja je neophodna, a to je da se i iz Beograda, bez obzira na svu dosadašnju podršku Republici Srpskoj, čuje ista stvar koju su o Kristijanu Šmitu saopštile Kina i Rusija.
- Nadam se da će do toga doći. Onda će Šmit ovdje biti suočen sa monolitnim frontom i znaće da neće biti prihvaćen na bar 49 odsto teritorije BiH, u Srbiji, Rusiji i Kini - zaključuje Pavić.